Recenzia
Zuzana Zeleňáková
16.04.2008

Grétka - Astrid Lindgrenová

Astrid Lindgrenová: Grétka

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2008. Preklad Mária Bratová.

       Sedemročná Grétka žije spolu so svojou mladšou sestričkou Betkou a rodičmi vo veľkom červenom dome na švédskom vidieku. Toto idylické prostredie a Grétkina nevyčerpateľná fantázia, veselé šibalstvá a hry, napĺňajú šťastné detstvo nerozlučných sestričiek. Grétkine výmysly však neskončia vždy podľa jej predstáv. Z nevinne vyzerajúceho nápadu sa niekoľkokrát vyvinie nebezpečné dobrodružstvo. Grétka si jedného dňa zaumieni, že si vyskúša lietanie zo strechy s dáždnikom namiesto padáka. Nasledujúce dni musí preležať v posteli s otrasom mozgu a neutíchajúcim smútkom z toho, že zmešká svoj prvý školský výlet. Keďže toto je pre Grétku dostatočný trest, sú rodičia spolu s ostatnými dospelými skôr okrajovými postavami, ktoré deti vychovávajú najmä prejavmi lásky. Usmerňujú ich radami a pokarhaním, nikdy však nie telesnými trestami. Tak je to i vo všetkých ostatných dielach Astrid Lingrenovej, najvýznamnejšej švédskej autorky kníh pre deti, v ktorých sa stavia odmietavo voči vtedajším tvrdým výchovným metódam a bráni práva všetkých detí. 

Na dieťa pozerá ako na plnohodnotného jedinca, ktorý sa vyvíja práve vďaka možnosti snívať, svoje sny a predstavy uskutočňovať, ale tiež spoznávať následky svojich činov. Prelínanie sveta detskej fantázie a reality je pre Lindgrenovú charakteristické. Výnimočnou je ale najmä jej schopnosť rozpamätať sa na to, aké to bolo, keď sme boli deťmi a ako sme o svete okolo nás premýšľali. Spolu s Grétkou a Betkou tak opäť zažijeme, aké vzrušujúce je podnikať výlety na vlastnú päsť, ísť prvýkrát do školy, vybájiť si neexistujúcich spolužiakov, ak na nich potrebujeme zvaliť vinu, alebo sa tešiť z čarovných a voňavých Vianoc plných snehu. Práve cez Vianoce sa obe sestričky naučia, aké krásne je myslieť na druhých, keď obdarujú svojho kamaráta Abbeho zo susednej chudobnejšej rodiny. Pre dnešných malých čitateľov je určite vzácna aj spätosť každodenného života detí s prírodou, keď les, potôčik či lúka ležia priamo pri dome a sú tým najkrajším ihriskom.

Napriek svojej nekonečnej láske k deťom a detskému svetu Lindgrenová deti neidealizuje. Ukazuje Grétku aj vo chvíľach, keď je plná zlosti a z roztopašnosti dokonca ublíži ľuďom, ktorých má rada. Zároveň jej ale dáva možnosť svoju chybu si uvedomiť a napraviť. Veď detské srdce je plné lásky, úprimnosti, odpustenia a aj radosti z tých najmenších maličkostí, z ktorej sa vďaka Grétke isto kúsok nalepí i na každého z nás.

   Zuzana Zeleňáková