Recenzia
Marek Zákopčan
25.01.2012

Headhunters – Lovci mozgov - Jo Nesbø

Bratislava, Ikar 2011
Preklad Jozef Zelizňák

Jo Nesbø sa slovenským čitateľom predstavil ako autor skvelých kriminálok s nezameniteľným detektívom Harrym Holom. V Headhunters však jeho postava absentuje a uvoľňuje cestu mužovi, ktorý má od policajnej práce na míle ďaleko. O to viac mu držíte palce, keď sa snaží ostať nažive a navyše zvíťaziť nad protivníkom.

Roger Brown pracuje ako lovec mozgov. Nehľadajte za tým nič mystické, ani krvavé. Ide o profesiu vyhľadávača tých najlepších kandidátov na lukratívne „fleky“. Lovec mozgov dokonale pozná reč tela a na základe niekoľkominútového rozhovoru vás celého prečíta. Rogerove schopnosti sa ukážu ako neoceniteľný spojenec, keď sa vďaka manželke Diane zoznámi s Clasom Grevem. Sympatický Holanďan sa perfektne hodí na pozíciu, ktorú by Roger rád obsadil. Snaha spoznať ho je motivovaná aj tým, že vie, že Greve vlastní Rubensov stratený obraz. Roger sa totiž venuje aj krádežiam umeleckých diel. Lenže sa zdá, že Greve má vlastné nekalé úmysly, v ktorých je Roger obyčajným pešiakom. A ako do všetkého zapadá Diana a Rogerova niekdajšia milenka? Roger postupne zisťuje, že nič nie je ako predtým a bude mať veru čo robiť, aby sa vymotal z klbka lží, zrady a všade striehnuceho nebezpečenstva.

Na novinku od nórskeho autora Nesbøa som sa veľmi tešil. Trochu ma mrzelo, že nejde o pokračovanie prípadov starého dobrého Harryho, ale napokon som bol rád. Po počiatočnom dôkladnom zoznámení sa s hlavnou postavou a jej pracovným zameraním začína dej parádne odsýpať a udeje sa toho požehnane. Ak máte radi dynamiku bez zbytočných omáčok, opisov a odbočiek, Headhunters sú pre vás to pravé. Nebojte sa skočiť na návnady, ktoré autor ponúka. Pri jednom nečakanom zvrate som sa čudoval, ako mi to mohol autor spraviť – mne, čo som jemu hrdinovi tak veril a držal mu palce a ticho ho podporoval? Ale napokon ma presvedčil akurát o tom, že vo svojom žánri patrí medzi špičku a dobre vie, ako sa pohrať s citmi i pozornosťou svojich čitateľov.

Severské kriminálky nepochybne zažívajú svoje najlepšie obdobie a ja sa rozhodne rád zveziem na ich vlne. A dúfam, že aj vy, bola by škoda ju prepásť.