Recenzia
Elena Ťapajová
02.06.2011

Hľadám muža na zjedenie – Dana Hlavatá -–Ísť vytrvalo

Ísť vytrvalo

Bratislava, Vydavateľstvo Remedium 2011

Vierka je naša súčasníčka, pracujúca matka dospelej dcéry a manželka zaneprázdneného muža. Blíži sa k abrahámovinám a svoje pracovné i súkromné problémy rieši dlhodobo sladkosťami. Ale žiadny veterník či čokoláda jej nepomôžu proti žiarlivosti, ktorá ju opantáva. Za svojho manžela by najradšej aj dýchala, ale pochybuje o jeho vernosti i o svojej schopnosti udržať si ho. Navyše, jestvuje množstvo indícií, že ju manžel podvádza. V zúfalstve začne uvažovať o rozvode. Jej najlepšia priateľka – vdova Alena – jej však radí, aby si najprv našla náhradu prostredníctvom zoznamovacieho inzerátu. Vierka sa teda postupne stretáva s mužmi rôzneho veku a charakteru a svojsky si komplikuje život...

To je východisková situácia prózy Hľadám muža na zjedenie. Mohol by to byť bežný príbeh o žensko-mužských vzťahoch, jeden z mnohých na našom knižnom trhu, keby... Keby ho autorka nedokázala spracovať s dostatočným zmyslom pre humor. Jej hrdinke nechýba schopnosť sebairónie a aj kruté situácie vie vďaka tomu patrične odľahčiť. Humor je najväčšou devízou Dany Hlavatej. Nevzdala sa ho nikdy, napriek tomu, že v reálnom živote sa s ňou osud nemaznal. V jednom rozhovore priznala, že na osemdesiat percent vychádzala pri písaní z vlastných skúseností. V knihe zapôsobí vyjadrenie silných citových väzieb v rodine – ide o vzťah s dcérou a napriek všetkému aj s manželom, ale i s priateľkou. Takisto upútajú živé dialógy... A záver? Určite dá čitateľkám nádej do budúcnosti!

Dana Hlavatá nie je v literatúre nováčikom, pôsobí ako televízna dramaturgička, má za sebou časopisecké poviedky, fejtóny, ale aj televízne scenáre, rozhlasové hry, diela pre deti i dospelých. Jej jubilejná – desiata kniha – ponúka zaujímavý ponor do hlbín ženskej duše, ktorý dokazuje, slovami autorky, že „za svojimi snami netreba ísť bezhlavo, ale vytrvalo“. Úsmevnosť knihy, „čítavosť“ a humorne láskavý uhol pohľadu, ktorý je pre slovenskú náturu nie celkom typický, ju vyzdvihuje z bežného knižného priemeru a môže byť príjemným čitateľským prekvapením.