Dunajská Lužná, MilaniuM 2011
Preložila Katarína Széherová

Knižka je výpoveďou autorky o tom, ako sa postupne usilovala spoznať a pochopiť samu seba, keď jej diagnostikovali autizmus. Začala koncentrovanejšie a detailnejšie skúmať svoje správanie, myslenie, svoje vzťahy s inými ľuďmi, rozpamätávať sa na svoje detstvo v spočiatku nejasnom, no čoraz zreteľnejšom tušení o vlastnej inakosti. Kto je dievčina postihnutá autizmom, aký je jej svet, ako vníma iných ľudí, aké sú jej túžby, predstavy o dobrom, spokojnom živote...? Aj toto sú otázky, na ktoré hľadá autorská rozprávačka odpovede, opierajúc sa pritom o vlastné zážitky...

Nemecká spisovateľka Susanne Schäferová (1966) vstúpila na literárnu scénu podobne ako Axel Brauns (Pestrotiene a netopierci) knižkou vychádzajúcou z autopsie človeka s vysokofunkčným autizmom. Zatiaľ čo v debute sa obmedzila na vlastnú skúsenosť s chorobou, do ďalších zahrnula aj rešerše mnohých odborných prác o daných diagnózach, prezentovala nové pohľady na ne a sformulovala mnohé otázky tak pre lekárov, ako aj pre pacientov a ich rodinných príslušníkov. Schäferovej kniha Hviezdy, jablká a sklíčka má sčasti spomienkový, sčasti reportážny a dokumentárny charakter. Autorka priznáva, že sa pokúša roztriediť si myšlienky a spomienky na svoj život v rôznych jeho fázach, teda aj v rôznych fázach svojej choroby, jej diagnostikovania, analyzovania a akceptovania. Chronológia je v tomto „triedení“ pretkávaná reflexiami dospelej a s diagnózou relatívne vyrovnanej mladej ženy, ktorá získava dodatočné porozumenie tak pre seba a svoje postoje k vonkajšiemu svetu, ako aj pre postoje okolia k nej. Autorka vecne a jednoduchým štýlom opisuje jednotlivé epizódy zo svojho života, svoje zvyky a rituály, ale aj úzkosti a strachy, približuje rozvrh svojho všedného dňa a svoje ponímanie času a predstavy o jeho dobrom napĺňaní.

Kniha Susanne Schäferovej nemá veľké literárne ambície, napriek tomu je to veľmi sugestívne čítanie, určite aj vďaka kvalitnému prekladu. Umožní nahliadnuť do sveta „iných“, a tým urobiť krôčik aj vo vlastnom sebapoznávaní. Príbeh je doplnený o terminologický slovníček, vysvetlenie najdôležitejších diagnostických kritérií a napokon aj o odbornú literatúru a môže tak pomôcť tým, čo sa potrebujú alebo chcú o autizme dozvedieť viac.