Recenzia
05.08.2009

Jedz, modli sa, miluj - Elizabeth Gilbertová

Elizabeth Gilbertová: Jedz, modli sa, miluj

Bratislava, Tatran 2009

Preklad Ildikó  Drugová

„Krátko po tridsiatke mala Elizabeth Gilbertová všetko, po čom zvyčajne túži moderná Američanka – manžela, dom na vidieku, kariéru – ale namiesto pocitov šťastia a naplnenia sa jej zmocnil panický strach a zmätok... Po rozvode a zdrvujúcej depresii sa rozhodla  zanechať vonkajšie znaky úspešného života a preskúmať tri stránky svojho charakteru na scéne troch kultúr: v Taliansku hľadala pôžitok, v Indii zbožnosť a na indonézskom ostrove Bali rovnováhu medzi svetskými radosťami a božskou transcendenciou.“

Tieto slová zo záložky knihy som si prečítala s istými rozpakmi našinca, ktorý si uvedomuje, že takto riešiť svoje problémy môže iba ten, kto má na to nielen dosť odvahy, ale v prvom rade dosť peňazí . Úspešná americká novinárka Elizabeth Gilbertová (1969) ich nedostatkom určite netrpí. Našťastie ani nedostatkom talentu, inteligencie, zmyslu pre humor a sebairónie a najmä  schopnosti vtipne pretransformovať svoje zážitky do literárnej podoby.

Najviac ju preslávila jej posledná kniha z roku 2006 Jedz,,modli sa, miluj.

Autorka hneď v úvode upozorňuje čitateľa, že celá kniha je vlastne o hľadaní vnútornej rovnováhy a svoje príbehy navlieka ako koráliky jogínskeho ruženca, ktorých je celkove 108, v troch častiach po 36, lebo toľko mala v tom období rokov .

Bez ohľadu na numerológiu je to pôvabné čítanie a svojský pohľad na krajiny, ktoré Gilbertová navštívila a osudy ľudí, ktorých stretla.. Niektoré postrehy možno poučia, v každom prípade však pobavia. Vydavateľstvo Tatran do svojej edície LUK – Knižnica svetových bestsellerov - zaradilo opäť knihu, ktorá zaujme a vyplatí sa po nej siahnuť.

Elena Ťapajová