Kamošky IV. Rozruch v penzióne - C. B. Lessmann - Príťažlivé čítanie pre tínedžerov

Príťažlivé čítanie pre tínedžerov

C. B. Lessmann

Kamošky IV. Rozruch v penzióne

Ružomberok, Epos 2004

Preklad Dagmar Mehešová

Naozaj príjemným nadviazaním na predchádzajúce tri diely Kamošiek (Pevné priateľstvá, krehké vzťahy, Bláznivá puberta a Srdcové záležitosti) je štvrté pokračovanie Rozruch v penzióne. Hlavné hrdinky Laura, Jazmína a Magda si užívajú prichádzajúcu jar v penzióne s opatrovateľmi. Laura musí prekonať množstvo problémov, ale nakoniec sa všetko vyjasní a dobre dopadne. Jazmína musí o svojej mame alkoholičke často počúvať od svojich opatrovateľov, ako sa po ďalšej odvykacej kúre opila, preto stratila opatrovateľské právo na svoju dcéru. Magda zase trpí tým, že v minulosti ju nevlastný brat bil a mama sa tomu iba prizerala.

Do penziónu príde správa, že k nim zavíta nová spolubývajúca Gwen. A to znamená, že jedna z priateliek bude musieť odísť. Ony sa však rozhodnú konať a spoločne sa vydajú hľadať Gwen. Pomocou jej priateľov a šťastia postupne odhalia pravdu o jej osude. Priateľ jej mamy totižto nastražil na ňu množstvo klamstiev (kradnuté peniaze, otrava psa či požiar domu). Laura, Jazmína a Magda sa jej rozhodnú pomôcť, čím sa rozohráva takmer detektívny príbeh.

Text pôsobí veľmi uvoľnene a miestami až humorne, čo mladého čitateľa vťahuje hlbšie do deja a udržiava jeho pozornosť. Kniha takto jednotlivé hrdinky neidealizuje a predstavuje ich ako individuality, ktoré majú svoje chyby, ale uvedomujú si cenu priateľstva.

Radoslav Tomáš