Recenzia
Andrea Dénešiová
25.03.2011

Keď budeš plešatá, môže ma ocko odviezť do družiny? - Anneli Andersson

Nitra, Bobson 2010
Preklad Robert Kiss

Denníkové zápisky Anneli, ktorej do života vstúpila rakovina, ponúkajú ponor do života a duše ženy odhodlanej zákerného nepriateľa poraziť. Anneli mala zlú predtuchu po narodení syna, keď si nahmatala niečo tvrdé pod ramenom. Bála sa ísť k lekárovi, ktorý jej potvrdil nádor prsníka. Podliehala panike. Predstavy o liečbe mala nesprávne, a tak postupne zozbierala literatúru a nastúpila na terapiu. Podrobne opísala liečbu a čo všetko s tým súviselo: od chirurgického odstránenia prsníka, vypadania vlasov po chemoterapii, následné ožarovanie až po postupný návrat do „normálneho“ života.

„Keď sa človek dozvie, že má rakovinu, cíti sa, akoby zásoby jeho životnej sily okamžite poklesli. Totálna panika sa mieša so zúfalstvom, strachom, smútkom, plačom a opäť plačom. V ďalšej fáze v sebe človek začína objavovať zdroje, ktoré ho nabádajú nevzdávať sa.“

Anneli sa musela vyrovnať neskôr aj s nádorom druhého prsníka, a opätovným kolotočom vyšetrení a terapií. Pomohli jej nielen lekári, ale aj komunikácia s najbližšími, s lekármi, odborná literatúra a pozitívne myslenie.

Svoj príbeh doplnila aj o odborné poznatky a terminologický slovníček, ktorý pomôže rovnako chorým zorientovať sa v spleti vyšetrení, lekárskych termínov a pojmov, s ktorými sa stretávajú, a nie vždy im rozumejú. Za názov knihy si Anneli zvolila synovu otázku, keď pochopil jej chorobu.