Recenzia
Vladimír Radosa
06.09.2007

Kniha mien - Jill Gregoryová & Karen Tintoriová

Jill Gregoryová & Karen Tintoriová: Kniha mien

Bratislava, Ikar 2007

Preklad Jana Kantorová-Báliková

S rovnakým námetom aký dvojica amerických autoriek Jill Gregoryová & Karen Tintoriová využila v Knihe mien, sa slovenský čitateľ mohol stretnúť v debutovom trileri Sama Bourna Spravodliví (Ikar, 2006). Knihu mien však napísali skúsené a zohrané autorky a v porovnaní s Bournovým debutom vychádzajú nepochybne ako víťazky. Atraktívna téma, napínavý dej a kvalitná zápletka sú atribúty, ktoré sa tejto knihe rozhodne nedajú uprieť.

Podľa kabaly, tradičného židovského učenia, jestvuje Kniha mien: Boh v nej prostredníctvom Adama zaznamenal/zostavil osobitný zoznam ľudí siahajúci až po súčasnosť. Vďaka tomuto zoznamu je na Zemi zabezpečená rovnováha medzi silami dobra a zla a ľudstvo ešte stále existuje na nekonečnej mape vesmíru. V každej generácii žije medzi obyčajnými smrteľníkmi tridsaťšesť Utajených-jedincov, ktorí však o svojom poslaní nemajú ani potuchy. Existencia týchto dobrom naplnených jedincov je určitou „Božou poistkou“, aby ním stvorená civilizácia nezanikla.

Nie všetko však vždy beží podľa Božích plánov a v správnom trileri musí, samozrejme, existovať aj tá druhá strana. V prípade Knihy mien sú to gnozeovia, sekta tvorená mocnými osobnosťami tohto sveta. Prostredníctvom Temných anjelov, špeciálne vycvičených a fanaticky oddaných zabijakov, sa usilujú vyvraždiť všetkých Utajených, a spôsobiť tak zánik ľudstva. Že sa im to skutočne darí, dokazuje rastúce množstvo prírodných katastrof, vojnových konfliktov a teroristických útokov. Jediný, kto môže prekaziť ich obludné plány, je David Shepherd, profesor politických vied na Georgetownskej univerzite. Od nehody v detstve máva pravidelne zvláštne vidiny s menami a tvárami Utajených. Keď zistí, že gnozeovia sú už len krôčik od dosiahnutia cieľa a nažive zostáva už len posledný Utajený - zhodou okolností jeho nevlastná dcéra Stacy, nemá na výber. S podporou izraelskej tajnej služby a židovskej archeologičky Jael Harpazovej sa snaží znovu nastoliť stratenú rovnováhu na Zemi. Začínajú sa preteky s časom a ruleta o ďalší osud ľudstva je roztočená.

Dvojici autoriek sa táto kniha naozaj vydarila. Aj keď miestami jemne zavadíte o žánrové klišé, Kniha mien má všetko, čo má dobrý triler mať. Okrem napínavého deja vám dožičí aj množstvo zaujímavostí z oblasti židovského náboženstva a mysticizmu. A jedna rada na záver: ak sa rozhodnete zobrať si túto knihu na dovolenku, rátajte s tým, že minimálne jeden deň si vás váš partner veľmi neužije.

Vladimír Radosa