Recenzia
Paula Grochalová
08.12.2010

KOM.ROBOT - Jason Bradbury

KOM.ROBOT. Pútavý príbeh plný napätia, dobrodružstva, strhujúcich situácií a neočakávaných zvratov. Aj takto sa dá opísať prvá knižka z plánovanej trilógie Jasona Bradburyho. Príbeh geniálnych matematikov a inžinierov v kategórii do trinásť rokov zaváňajúci technikou, počítačmi a číslami. Povedzme si úprimne, kto z nás by okamžite siahol po takejto knihe s úmyslom relaxovať? Nikdy som si nevedela predstaviť, že by som ja čítala nejakú knihu čo len s technickým podtónom. Dokonca ani len návod na výmenu tonera do tlačiarne. A zrazu som od knihy o počítačoch a robotoch nemohla odtrhnúť oči. Obyčajný dvanásťročný Jackson Farley žije vo vlastnom svete počítačových hier a matematiky. Jedného dňa mu jeho pokojne plynúci virtuálny svet naruší dotieravý odosielateľ správy s textom: Poznáš nejaké tajomstvá? O pár dní ho prekvapí zvláštna zásielka s ešte zvláštnejším obsahom a sled dobrodružstiev sa môže začať.

Záujem čitateľa vyvolá jednoduchosť, s akou sú vysvetlené pojmy a technické operácie, ktoré by obyčajnému smrteľníkovi používajúcemu mobil a počítač len na najjednoduchšie úkony spôsobili hlboké vrásky na čele; príbeh o priateľstve a dôvere, o zločine vydávajúcom sa za správnu vec a o obyčajných aj neobyčajných stránkach života. Príbeh uspokojí aj technických nadšencov a zároveň úplne neodradí laikov.

Dať sa strhnúť bojom za spravodlivosť a preosiať to cez výstrelky modernej techniky, aj to môže byť skvelý tip na to, ako tráviť dlhé večery.