Recenzia
Marek Zákopčan
13.10.2014

Krv prvorodených – Juraj Červenák

Juraj Červenák sa po príbehoch výrazne ovplyvnených (najmä) slovanskou mytológiou vrhol na čistokrvný cyklus historických detektívok. Jeho úvodný diel Mŕtvy na Pekelnom vrchu bol skutočne majstrovským „pilotom“ celej série a fanúšikovia dvojice vyšetrovateľov sa už nevedeli dočkať voľného pokračovania. Kapitán Joachim Stein a štiavnický notár Barbarič môžu po vyriešení záhady v banskom meste o chvíli zaslúženého odpočinku iba snívať. Panovníkov brat, arcivojvoda Matej, ich totiž poveril vyšetrením záhady v hlavnom meste ríše. Takto bol ukončený prvý diel a čitatelia sa napokon dočkali – v mnohých ohľadoch kontrastné postavy sa opäť dostávajú na scénu a rozbiehajú v knihe Krv prvorodených kolotoč zápletiek, napätia, ale aj humoru a skvelo vykreslených dobových reálií.

Vo vyšších kruhoch došlo k hrozivým vraždám prvorodených detí, ktorých telá boli pohodené v židovskej štvrti. Hľadanie vinníkov sa preto upriamilo na nenávidenú skupinu obyvateľstva. Hrdina protitureckých bojov Stein a prelietavý znalec práva Barbarič však neveria očividným signálom a ponárajú sa do špinavých vôd pražského podsvetia. Stretávajú sa s príslušníkmi všetkých spoločenských vrstiev a za pomoci verného kaprála Jaroša čelia všadeprítomnej hrozbe odhodlaného páchateľa. Ako sa ukáže, problémom nie je len jeho identita, ale i motív. Ide azda o pomstu? Vykonali členovia významných rodín čosi, čo priviedlo vraha na cestu odplaty? Medzi pozostalými je španielsky vyslanec, Steinov priateľ z vojenských čias, ktorý prišiel rukou zločinca o dcéru, či prefíkaná vdova, ktorá obozretne chráni svoje temné tajomstvá i náladového syna. Do hry vstupujú aj miestne skupiny talianskych banditov vládnucich v miestnom podsvetí a napokon i samotní Židia čeliaci (pravdepodobne) nespravodlivým obvineniam. Možných páchateľov je neúrekom, teórií od pomsty cez sprisahanie proti panovníkovi ešte viac, a Stein s Barbaričom sa veru poriadne zapotia, kým prídu celej veci na koreň.

Krv prvorodených v ničom nezaostáva za prvým dielom. Osobne som veľkým fanúšikom knižných sérií, preto vítam tento autorský počin. Ústredná dvojica nepochybne dokáže utiahnuť niekoľko ďalších prípadov, ich charaktery a zázemia sú natoľko prepracované, že by bola škoda premárniť ich potenciál. To isté platí aj o Jarošovi, ktorý oproti Pekelnému vrchu dostáva väčší priestor, najmä pokiaľ ide o jeho rodinnú históriu. Sami sa presvedčíte, ako sa z väčšinou tichého majstra vo vypočúvaní mení na svoju citlivejšiu verziu... Klbko tajomstiev v rudolfínskej Prahe sa rozmotáva pekne plynulo a dovolím si tvrdiť, že sotva sa niekomu podarí odhaliť pôvod a okolnosti vrážd pred samotným rozuzlením. Druhý prípad Steina a Barbariča má všetky potrebné atribúty, aby zaujal, a preto sa dá textu odpustiť aj nejaký ten preklep a jedna zatúlaná hrubica...