Recenzia
Peter Fabiani
04.08.2010

Ľavá ruka Boha - Paul Hoffman

Paul Hoffman

Ľavá ruka Boha

Bratislava, IKAR 2010

Preložil Michal Jedinák

Celosvetová premiéra! Bestseller! Vychádza súčasne vo vyše dvadsiatich krajinách! Bombastické vyhlásenia na prebale knihy Ľavá ruka Boha by mohli citlivejšieho čitateľa ľahko odradiť, pretože podobná kampaň sprevádzala okrem iného aj mnohé diela Danielle Steelovej (nič v zlom, pre niekoho je zdrojom skutočného čitateľského potešenia). No v prípade Paula Hoffmana sú všetky výkriky na prebale opodstatnené. Prvý diel trilógie, ktorej ďalšie zväzky sa majú na slovenskom trhu objaviť ešte v tomto roku, má všetky predpoklady skvelého diela: bohatý, hoci pochmúrny dej, exaktné, dynamické a nerozťahané opisy, vetné konštrukcie vystavané ako úder bičom, množstvo uveriteľných postáv.

Príbeh chlapca Caleho, ktorý veľmi tvrdou výchovou nadobudol takmer nadprirodzené schopnosti, rozvíja sa na pozadí dejinného epického oblúka. Podvedome v ňom hľadáme podobenstvo so súčasnými dejinami sveta. Tajomný pôžitkár Idris Pukke, Caleovi druhovia Kleist a Henri Zahmlievač, šľachetný kancelár Vipond, krutý maršal Materazzi, jeho hluchonemý syn Simon, krásna dcéra Arbell i jej šikovná slúžka Riba, zachránená pred pitvou zaživa, sekundujú hlavnému hrdinovi nie ako bájne postavy, no ako skutoční ľudia z mäsa a krvi. Najmä z krvi, ktorej je v knihe požehnane. Je zrejmé, že ide o žáner fantasy, ale vytvorený takými reáliami, až po chrbte behá mráz a myseľ sa bráni uveriť, že takáto éra môže nastať. Veď tu už niekoľkokrát bola! Nadvláda jednej silnej rodiny nad takmer celým svetom, nenávisť samozvaných spasiteľov, hrozné životné podmienky väčšiny hrdinov knihy, orgiastické spoločenstvo, kde si za peniaze možno zadovážiť akúkoľvek rozkoš, vrátane ťažkého sadizmu a vivisekcie na krásnych ženách, to sú kulisy, aké pre svoj dej nedokáže vystavať každý autor. Treba na to odvahu, až potom fantáziu.

Paul Hoffman je obdarený nezvyčajnou schopnosťou predvídať dejiny. Nad svojím prvým románom Múdrosť krokodílov strávil trinásť rokov, no výsledok je ohromujúci: Presne v ňom predpovedal novú vlnu svetového terorizmu v 21. storočí a predvídal aj finančný kolaps kapitalistického systému. Pri čítaní Ľavej ruky Boha sa teda mimovoľne natíska otázka, kedy sa Hoffmanove proroctvá naplnia a kto túto éru prežije?

Dielo je v neposlednom rade otvorenou obžalobou akéhokoľvek tmárskeho náboženstva. Z minulosti sú známe ukrutnosti, ktorých bola v mene obrany pravého Boha schopná len Cirkev a jej pravá ruka, svätá inkvizícia. Aj v Hoffmanovom diele nájdeme historicky pravdepodobné zmienky o hroznom mučení. Jedného spasiteľa, svätého Juraja, kacíri zaživa uvarili v kravskom moči, inému, svätému Paulusovi, vyvrátili telo naruby ako rukavicu, keď mu vrazili do hrdla hák, vytiahli ho druhým koncom tela a upevnili o kone, ktoré pohnali do klusu. Spasitelia na revanš kacírov varili zaživa, upaľovali, štvrtili, trhali na kusy a lámali v kolese... Nepripomína vám to taktiku inkvizície v stredoveku? Všetci mučeníci v dejinách boli vlastne obeťami zverstva zvrátených mozgov, mnohé fakty z dejín náboženstva ostali preto pre verejnosť dodnes utajené. Čo teda spomína a opisuje vo svojom diele Paul Hoffman, nie je nepravdepodobné ani pritiahnuté za vlasy. Čitateľ mu verí – a to je pre literárne dielo známka najvyššej kvality.

Peter Fabiani