Recenzia
30.12.2009

Lovci prízrakov na mrazivej stope - Cornelia Funke

Cornelia Funke: Lovci prízrakov na mrazivej stope

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2008

Preklad Patrícia Elexová

Desaťročný Tom má okuliare, nešikovné nohy, ktoré sa neprestajne o čosi potkýnajú, a navyše strach z tmy. Cesta do pivnice za dvoma fľašami pomarančového džúsu sa z obyčajného detského strachu zmení na nočnú moru. V pivnici číha prízrak! Obrovský, svetielkujúci, zanecháva po sebe lepkavý sliz, vrieska a gúľa očami. Rodičia ani sestra, pochopiteľne, chlapcovi neveria. Stará mama sa našťastie pozná s odborníčkou na duchov a prízraky pani Rastovicovou. Tom získa spojenca a nečakane nájde aj priateľa. Pri vyháňaní prízraku totiž zistí, že ide o v podstate dobrácku a neškodnú bytosť – obeť omnoho odpornejšieho prízraku. Priateľský prízrak Hugo, Tom a pani Rastovicová sa preto vydajú na výpravu proti obrovskému prízraku, ktorý terorizuje mierumilovného výrobcu sladkých keksíkov. Najprv však musia získať mocnú zbraň – hlinu z cintorína a potom...

Čo bolo ďalej, si vo sviežo napísanom príbehu prečítajte sami. Medziiným sa dozviete, ako správne rozdeliť prízraky podľa stupňa nebezpečnosti a čím všetkým ich môžete zahnať. Ako bonus čitatelia dostanú recept na skrotenie zlej staršej sestry.

A len tak nenápadne, pomedzi sekvencie rušného deja, si azda až na konci knižky čitatelia uvedomia, že Tomov strach zmizol a zmenil sa na túžbu po dobrodružstve. Jedna z najznámejších autoriek nemeckej literatúry pre deti a mládež načrtáva cestu k prekonaniu jedného z detských komplexov a navyše vytvára priestor na sériu napínavých, jednoducho podaných príbehov. S Tomom, Hugom a pani Rastovicovou sa čitatelia stretnú aj v ďalšom dieli Lovci prízrakov v hrôzostrašnom ohni. Ten môžete vyhrať v našej súťaži, ak do 14. októbra pošlete do redakcie  kupón Vydavateľstva Slovart zo strany 11, aby sme vás mohli zaradiť do žrebovania.

Mirko, pozor, obálku dať dole, leb osa nevzťahuje k recenzii, ale k súťaži o ďalší diel.

Miloš Ferko