Recenzia
Lýdia Čelková
18.12.2016

Mačka medzi holubmi – Agatha Christie

Preklad Dušan Janák
Slovenský spisovateľ 2015


Ďalší detektívny príbeh úspešnej spisovateľky Agathy Christie sa odohráva v prestížnej súkromnej dievčenskej škole Meadowbank. Za svoju popularitu vďačí riaditeľke Bulstrodovej, ktorá presadzuje k žiačkam individuálny prístup a prísnu disciplínu, prijíma predovšetkým dievčatá prominentných rodičov, aj zahraničných. Nie je teda prekvapením, že školu navštevuje aj princezná Šaista z Blízkeho východu, ktorá sa má vydať za vládcu Ramatu.

Autorka rozvinula i druhú dejovú líniu. Zavedie čitateľov do tejto nepokojnej krajiny tesne pred štátnym prevratom. Jej vládca, princ Ali Jusuf, potrebuje tajne vyviezť do Anglicka rodinné drahokamy. Úlohou poveruje svojho pilota a priateľa Boba. Obaja však zahynuli pri leteckom nešťastí. Vzhľadom na skutočnosť, že Anglicko má s Ramatom a jeho pokrokovým vládcom dobré vzťahy, posielajú príslušné orgány mladého pracovníka vo funkcii pomocného záhradníka do Meadowbank na pozorovanie. Onedlho pokojný život v slávnej škole rozvíria záhadné vraždy učiteliek aj únos princeznej Šaisty. Strach sa šíri, riaditeľka preto posiela dievčatá domov. Jedine Julia pátra po záhadách na vlastnú päsť. Tuší, že všetci niečo hľadali – mŕtvi aj vrahovia. Zrazu si uvedomuje, že pozná rozlúštenie. Cíti však nebezpečenstvo, preto tajne odchádza do Londýna požiadať o pomoc uznávaného Hercula Poirota...

Autorka opäť ponúka Poirotovu príslovečnú dôslednosť, nevypočítateľné metódy, trpezlivé overovanie predpokladov i známych faktov. Je to jeden z najťažších prípadov protagonistu, rozlúštenie ktorého opäť zvládne bravúrne.