Recenzia
Marek Zákopčan
26.02.2015

Manželovo tajomstvo - Liane Moriartyová

Preklad Tamara Chovanová
Ikar 2014

Spočiatku ma dielo Manželovo tajomstvo veľmi nelákalo. Spoločenských románov o naštrbených vzťahoch a snahe o ich zlepšenie je na môj vkus v poslednom čase akosi priveľa. Až keď som čítal viacero pochvalných recenzií, ktoré vyburcovali moju zvedavosť, rozhodol som sa po ňom siahnuť. Nedá sa povedať, že ma príbeh úplne pohltil, ale rozhodne mal čosi do seba. Najdôležitejším prvkom je tajomstvo a jeho postupné odhaľovanie.

Cecilia Fitzpatricková je moderná žena hravo zvládajúca domácnosť i činnosť v rôznych spolkoch a, navyše, je manželkou Johna-Paula, najstaršieho z bratov Fitzpatrickovcov, ktorí vďaka svojmu oslnivému vzhľadu a charizme už od školských čias patria k miestnej elite. Jej život je priam dokonalý, užíva si pohodové manželstvo i výchovu troch dcér. Raz natrafí na staré škatule Johna-Paula a v jednej z nich objaví starý list, ktorý sa má otvoriť iba v prípade manželovej smrti. Zvedavosť ju priam zožiera, no nechce porušiť sľub... Tess je na prahu zničeného manželstva, balí si kufre a aj s malým synom cestuje k matke, kde chce začať odznova. Stretáva sa nielen s energickou Ceciliou, ale aj s bývalým priateľom z mladosti. Predstava, že by mohla opäť milovať a byť milovaná, je síce lákavá, ale čo ak to zanechá nečakané dôsledky? Staršej tajomníčke školy Rachel pred tridsiatimi rokmi zavraždili dcéru Janie, no jej smrť nebola nikdy objasnená. Navyše jej syn sa aj s rodinou chystá odcestovať do New Yorku, čím sa jej pocit osamelosti znásobí. To však ani len netuší, že smrť milovanej Janie sa ešte bizarným spôsobom zahrá s osudmi všetkých zúčastnených.

Záver príbehu vás nenechá chladnými. Prienik do psychiky postáv je dôsledný a vypointovaný do krajnosti. Rôzne uhly pohľadu na tú istú udalosť poskytujú priestor na vyjadrenie skrytých myšlienok a najmä na zamyslenie, čo všetko sa dokáže zvrtnúť v zlomku sekundy. Mnohé rozhodnutia by dopadli celkom inak, keby ľudia nekonali v afekte a boli o niečo rozvážnejší. Autorka miestami zvolila zaujímavý rozprávačský postup – zamýšľa sa, čo by bolo, keby... Po prečítaní Manželovho tajomstva som bol napokon rád, že som ho neignoroval, pretože ma navnadil aj na ďalšiu autorkinu knihu Prečo sme sa vlastne rozišli. Rozhovor s Liane Moriartyovou bol uverejnený v KR 25/26.