Medveď, králik a biela medvedica v knižnici

Prekvapenie pre knihovníka Tea

Skupina čitateľov vo veku 4+ je pomerne špecifickou kategóriou. Predškoláci sa ešte stále radi vracajú k textovo jednoduchším „picture bookom“ alebo riekankám, no bola by škoda neposunúť sa s nimi o krok ďalej. Lenže kam? Pre mnohých z nich je ešte udržanie pozornosti pri dlhšom texte pomerne náročnou úlohou, preto by rozprávka Prekvapenie pre knihovníka Tea talianskej autorky Martiny Orsi mohla byť výbornou voľbou.

Vydavateľstvám sa pri literatúre pre deti nie vždy podarí presne odhadnúť vekovú kategóriu. (Zároveň je to nie vždy smerodajná informácia. Každé dieťa je iné a jeho možnosti a schopnosti najlepšie odhadnú najbližší.) Napriek tomu je tento ukazovateľ užitočnou pomôckou, zvlášť pri kategórii čitateľov predškolského veku. Prečo je kniha Prekvapenie pre knihovníka Tea dobrou voľbou v rámci rozširovania čitateľského diapazónu? Ide o pomerne krátky príbeh, ktorý vhodne dopĺňajú ilustrácie. Formálne už nejde o klasický picture book, v ktorom dominuje ilustrácia a k nej je pripísaných zopár riadkov textu. Text je tu hutnejší, využíva väčšmi jazykové prostriedky, príbeh má svoju ustálenú dynamiku a postupne sa rozvíjajúcu dejovú líniu. Ilustrácie Elisy Paganelli patria do kategórie súčasných obľúbených moderných obrázkov. Sú hravé, komunikatívne, vtipné a jednoznačné. S textom sa šikovne prelínajú a je ich dostatok na to, aby podporili „odvahu“ detí pustiť sa do dlhšieho čítania.

Knihovník Teo je medveď milujúci čítanie, horúcu čokoládu a sušienky. Spolu so skúseným pánom Králikom pracuje v miestnej knižnici. Jeho život je teda pokojný a príjemný. Jedného dňa zaklope na dvere knižnice biela medvedica Linda. Je odvážna, krásna a šikovná. Pochádza zo severného pólu a k medveďovi ju priviedla zvedavosť a láska ku knihám. Linda sa stáva tretím členom lesného knihovníckeho tímu a darí sa jej výborne. Teo však pri Linde pociťuje od začiatku akési čudné a nie celkom príjemné pocity. Nechutí mu jesť, nechce sa mu spať, cíti sa ako chorý a v bruchu mu poletujú motýle. Pán Králik  uvedie Tea do reality života a vysvetlí mu, že je zaľúbený. Práve láska je dôvodom, že sa Teo pri Linde zasekne a ani za svet nevie slovami vyjadriť to, čo mal v pláne povedať. Podarí sa Teovi prekonať túto chorobu zvanú láska? Nuž, sú tu ešte tri sovy s plným priehrštím dobre mienených rád. Pekne sa obliecť, zhodiť zopár kilogramov, zaujať mužným správaním.

Tému zamilovanosti a všetkých pocitov, ktoré prináša, dilemy a sebaspochybňovanie, ktoré sú jej súčasťou, autorka vhodne zjednodušila a vzhľadom na vekovú kategóriu, ktorú svojou knihou oslovuje, ich transformovala do stráviteľnej podoby. Zároveň však trefne pomenovala mnohé aspekty, ktoré takýto cit rozdúcha. Kniha nemá atribúty stať sa filozofickým dielom pre deti i dospelých, čo však neznamená, že dospelého čitateľa otrávi svojou infantilnosťou. Prekvapenie pre knihovníka Tea je láskavým a milým príbehom.