Recenzia
Miroslava Grochalová
04.03.2005

Medzi medveďmi - Ben Kilham, Ed Gray - Medvedie lekcie

Medvedie lekcie

Ben Kilham, Ed Gray

Medzi medveďmi

Bratislava, IKAR 2003

Preklad Patrick Frank

Táto kniha nie je romantickým snom autora. Je výsledkom jeho niekoľkoročného úsilia pri výchove opustených medvedích mláďat, pozorovaní ich správania a snahy uviesť ich do života, ktorého sa museli nechtiac na čas vzdať.

Ben Kilham je s prírodou a zvieratami celkom zrastený. V dome jeho rodičov totiž vždy žili najrozličnejšie osirelé divé zvieratá a vtáky. O to ľahšie sa dal presvedčiť, aby robil náhradnú matku páriku medvieďat. Zatiaľ ich odchoval už 26 a počas niekoľkých rokov podrobných pozorovaní, triedení faktov a zaraďovania ich do systému sa už veľa o medveďom živote naučil a veľa pochopil.

Svojou knihou sa snaží čitateľovi sprostredkovať vzrušujúce chvíle prežité v ich blízkosti. Severoamerické baribaly sú divé medvede a hoci tie bez matky sú na krátky čas odkázané na pomoc človeka, správajú sa ako všetky ostatné vo voľnej prírode. Ako ,,náhradná matka“ ich  učil a pomáhal im, keď sa dostali do ťažkostí a ony mu za to dávali svoje medvedie lekcie. Výsledkom bolo, že každé mláďa sa dosiaľ vrátilo do lesa, každé sa vedelo o seba postarať. Všetky medvede majú rovnaké správanie, nech sa kŕmia ľudskou stravou, či vyberajú vtáčie kŕmidlá alebo žobrú od turistov, vždy sú to medvede a správajú sa k vám ako k svojmu druhu. Medvedie mláďa vyzerá a aj sa správa ako väčší pes, no nesprávny pokus o komunikáciu, napríklad o pohladenie, okamžite vedie k neodvratnej reakcii - seknutie pazúrmi alebo uhryznutie. Medvede sa držia vlastných pravidiel a o tých našich nič nevedia. Blízky kontakt medzi neinformovaným človekom a medveďom je vždy najlepším návodom na katastrofu. Základná odpoveď je preto jednoduchá: Nepribližujte sa.

A ak sa vám to naozaj nechtiac stane, pamätajte si, že je dôležité pozorovať náladu medveďa skôr, ako vycerí zuby. Ako radí Ben Kilham, neustupujte, nepodliehajte panike, pozerajte zvieraťu do očí a počkajte, kým sa situácia sama nevyrieši. Bude to strašidelný a vyčerpávajúci zážitok, ale za odmenu vraj zažijete najväčší príval adrenalínu v živote.

Mira Grochalová