Recenzia
Antonia Bednáriková
02.01.2007

Modrý dom - Táňa Keleová-Vasilková - Vôňa maminých Vianoc

Vasilková

Vôňa maminých Vianoc

Táňa Keleová-Vasilková: Modrý dom

Bratislava, Ikar 2006

  Pätnásty román Táne Keleovej-Vasilkovej je zasadený do Modrého domu na myjavských kopaniciach a odohráva sa počas Vianoc. Čarovné miesto a čas plný emócií vytvárajú priestor na rozvinutie príbehu o tradičných hodnotách – láske, materstve, rodinnej súdržnosti a vzájomnom rešpektovaní...

  Stará mama a mama Betka má 77 rokov. Žije na samote v Modrom dome so svojím psíkom Klbkom a chystá Vianoce pre svoje potomstvo. V prípravách a očakávaní odlieta v spomienkach do minulosti. Ožívajú chvíle šťastia, ale aj smútku a bolesti zo straty rodičov, milovanej mladšej sestry a najmä manžela. Opustil ju pred dvoma rokmi, deň pred Vianocami. Je tu však stále s ňou, lebo za roky spolužitia vytvorili vlastne jednu bytosť. Nádherne sneží a kým ona vníma biele vločky ako idylickú súčasť Vianoc, jej mestské deti postupne telefonujú plné obáv, ako sa cez zasnežené cesty dostanú na chalupu.

Dom prevoňaný ihličím a vanilkou víta prvých hostí. Zapájajú sa do príprav, ktoré naruší správa, že dcéra Renáta dostala šmyk. Auto je nepojazdné, ale nič sa jej nestalo. Vtedy prvý raz prejaví svoju jedovatosť druhorodená dcéra Lena, nikto netuší, že je to len začiatok jej slovných útokov, ktorými otrávi vianočnú atmosféru.

  Betka má tri dcéry a syna. Vlastne štyri dcéry, lebo Janku si vzala k sebe ako päťročnú po smrti jej rodičov a tá jej tiež hovorí mama. Každé z detí si do rodičovského domu donieslo okrem vianočných darčekov aj svoje trápenie. Mama to vidí, ale pomôcť môže len tomu, kto chce pomoc prijať.  Ich starosti ju bolia, ale najviac ju trápi Lena, tne do živého a ubližuje na všetky strany. Jej správanie na Božie narodenie prekročí mieru a rodina ju doslova vyhodí z domu, aby jej vzápätí dala druhú šancu.

  Betka je milujúca, ale nie láskou zaslepená mama. Svoje deti vychovala pre život, v rozhodovaní ich neobmedzovala, len prispela dobrou radou. V emociálne vybičovanej situácii však uplatnila svoju autoritu, zakročila a určila pravidlá hry v svojom závete.

  Román Modrý dom rozpletá komplikované vzťahy členov veľkej rodiny, a konfrontuje starý idylický svet založený na láske, pokore, úcte a odpúšťaní, ktorý predstavuje mama Betka,  s moderným mestským svetom s neverou, kariérizmom a egoizmom,  kde žijú jej deti a vnúčence.

  Najnovší román najpredávanejšej slovenskej autorky je príjemným oddychovým čítaním na adventný čas.

Antonia Bednáriková