Recenzia
Vladimír Radosa
15.10.2010

Mucholapka - Dominik Dán - Prípad z ponovembrového obdobia

Prípad z ponovembrového obdobia

Prípad z ponovembrového obdobia

Dominik Dán: Mucholapka, Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2010

Vo viacerých rozhovoroch poskytnutých médiám spomína Dominik Dán na chvíle, kedy so svojím prvým rukopisom začal obiehať slovenské vydavateľstvá. Nakoniec Vydavateľstvo Slovart publikovaním Nehanebného neviniatka (2005) odštartovalo na Slovensku nevídanú „dánomániu“. Čo sa odvtedy udialo? V súčasnosti slovenské kníhkupectvá ponúkajú už jedenásť autorových titulov, Dánovi medzitým prischol titul slovenský Ed McBain a v októbri sa môžeme tešiť na kriminálny seriál z koprodukcie STV a ČT Kriminálka Staré mesto, na ktorého námete sa podieľal aj D. D.

Najnovší román Mucholapka chronologicky nadväzuje na jeho predposledný titul Mucha a odohráva sa v období, kedy mali slovenskí kriminalisti plné ruky práce s hľadaním jedného z najznámejších slovenských sériových vrahov - Ondreja Riga.

Fotografia Cley Petresku visí na nástenke v kancelárii č. 141 na oddelení vrážd Nášho mesta a pripomína jej osadenstvu fakt, že od nájdenia jej tela uplynul už rok a vrah je ešte stále na slobode. Krutá smrť mladého dievčaťa tragicky poznačila osud jej rodiny a viacerým detektívom ešte stále vŕta v hlave. S príchodom ponožkového vraha začína byť kriminalistom pod vedením novovymenovaného šéfa Alexandra Mayora naozaj dusno. A nie je to len pre júnové horúčavy – policajný zbor je po nežnej revolúcii pod pozorným drobnohľadom senzáciechtivých médií a akýkoľvek prípad vraždy nevyriešený do 48 hodín  spôsobuje na najvyšších miestach paniku. A princíp padajúceho „problému“ samozrejme funguje aj medzi policajtmi. Krauz a jeho kolegovia správne vycítia, že smrť Cley má na rováši niekto iný ako „ponožkár“ - niekto oveľa prefíkanejší. Zabijak, ktorý je pri chuti a ak ho čo najskôr nezastavia, jeho besnenie bude pokračovať. A mená mladých dievčat pribúdajúcich na zozname nezvestných im postupne začínajú dávať za pravdu.

Dán v najnovšej knihe nemilosrdne (a treba pripomenúť, že oprávnene) pranieruje amnestiu Václava Havla, ktorá spolu s politickými väzňami vypustila medzi ľudí predátorov bažiacich po krvi. Verejnosť zrazu ostala šokovaná nielen nárastom zločinnosti, ale aj brutalitou zločinov, ktorá už nebola cenzurovaná komunizmom. Verný svojej povesti Dán si aj tentoraz neodpustil pichnúť do osieho hniezda - prostredníctvom postavy bývalého člena ŠTB Ivana Canisa poodhaľuje spravodajské hry z ponovembrového obdobia – ktovie, možno si tak pripravuje pôdu na svoj ďalší príbeh.

Vladimír Radosa