Recenzia
Lenka Sabová
09.04.2017

Mýtus a pravda

Všetci mocní Kremľa
V čase, keď na Slovensku silnejú proruské hlasy sympatizujúce s protieurópskou politikou Ruskej federácie, prichádza kniha ruského novinára Michaila Zygara ako odpoveď na dnešnú dobu, v ktorej je pravda len nestálym pojmom a je otvorená alternatívnym návrhom. Nie je sa čo čudovať, že anglickým slovom roka 2016 sa stalo „post-truth“, teda postpravdivý – charakterizuje éru, kedy nezáleží na pravdivých faktoch.

Zygar ponúka pohľad na prerod Putina z prozápadne orientovaného demokrata na fantastickú postavu opradenú legendami vďaka štátnej propagande. Rusko túži po hrdinoch a tak, ako kedysi bažili po bohatieroch z ruských bylín, dnes majú tendenciu vzhliadať k silnému lídrovi, ktorého uznávajú rovnako doma aj v zahraničí. Za mýtom však stojí veľa plánovania, mnoho cenzúry a ešte viac správneho marketingu. Všetky okolnosti sa nám dostávajú do rúk v podobe síce rozsiahlejšieho, ale napriek tomu podmanivého diela mladého žurnalistu. Podmanivé v tom zmysle, že čítanie o zákulisnej histórii, ktorá sa k nám prostredníctvom mainstreamových médií nemá ako dostať, vzbudzuje nedôveru a zároveň hrôzu z toho, že demokracia môže byť len tvárnou hmotou v rukách tých najmocnejších. Na druhej strane sa s politikom zoznamujeme nielen tak, ako ho vykresľovali ruské médiá, ale autor nám dáva nahliadnuť aj do spomienok západných politikov, s ktorými sa prezident stretával a dozvedáme sa, ako na nich zapôsobil.

Absyntovka Všetci mocní Kremľa je dômyselne rozdelená do etáp „panovania“ Vladimíra Putina tak, aby jeho imperátorské meno odrážalo úspechy a imidž, ktorý si budoval prostredníctvom médií. Prívlastky ako Levie srdce a Veľkolepý pomáhajú k zobrazeniu jeho povesti a charakterizujú nie podobizeň, ktorú si vybájil, ale takú, akú si vybájili ľudia samotní. Zygar zdôrazňuje, že predstava Putina je vymyslená všetkými naokolo: „My všetci sme si vymysleli svojho Putina“ (str. 465). Tým, že verejnosti detailne opisuje ľudí, ktorí priviedli Putina k moci a ktorým, naopak, dal moc on sám, búra mýtus o sile v rukách jediného človeka. Podrobne rozbaľuje každú nitku stočenú do klbka ruskej moci a odhaľuje zákulisie prezidentského úradu. Novinár navracia objektívnu pôdu žurnalistike, ktorá o ňu prišla pod nátlakom štátu a oligarchov. Vyvoláva otázky, núti pochybovať a dáva priestor pre zamyslenie sa nad budúcnosťou tejto obrovskej krajiny a jej vplyvu na chod sveta. Prostredníctvom sumarizácie historických udalostí chce zabojovať o budúce lepšie Rusko, ktoré sa vyvaruje chýb minulosti.

Vydavatelia samotní sa v závere knihy prihovárajú čitateľovi a konštatujú, že „Rusko je obrovské, nezrozumiteľné a nepochopiteľné“. V Absynte sa rozhodli vydať knihu: „aby sa nám v tom bludisku o čosi ľahšie orientovalo“. A to sa im rozhodne podarilo.
 
Lenka Sabová