Mýty a hviezdy - Jelena Vladimirovna Široninová - Od Košíc až po hviezdy

Od Košíc až po hviezdy

Od Košíc až po hviezdy

Jelena Vladimirovna Široninová: Mýty a hviezdy

Bratislava, Vydavateľstvo Fragment 2006

Preklad Ľubor Králik

  Astronómovia bijú na poplach: miera svetelného znečistenia našej planéty je alarmujúca. V bežnej reči to znamená, že v noci vidíme čoraz menej vesmírnych objektov „vďaka“ netienenému pouličnému osvetleniu, billboardom, cestnej premávke a všetkým tým blikátkam, trblietkam, lampičkám a lúčom nerestným. Keby sa dnes mali traja králi riadiť Betlehemskou hviezdou pravdepodobne by ich zákerne zviedol z cesty nejaký rozjaganý linkový Boeing. No presviedčajte deti, že symbolom Vianoc je hangár a nie jasličky!? Z centra Bratislavy počas roka v nočnej hodine, ak nie je smog a zamračené, uvidíte ako-tak spln mesiaca a hŕstku hviezd, ako Arktur, Vega, Capella, torzá súhvezdí, ako Kasiopeja či Veľký voz, viac vám vlastne ani nedovolí budovami „prestrihaný“ zenit. Kto si nedá pokoj a láka ho poriadna nádielka hviezd, stačí si v miestnej krčme povzdychnúť: proti Košicom Bratislava dzira strašna, ta ne? Samozrejme, okrem tejto čarovnej formulky existujú aj menej bolestné spôsoby spoznávania vesmíru a hviezd. Popri neopakovateľnej encyklopédii Vesmír z Ikaru, sofistikovaných Hawkingoch z Vydavateľstva Slovart, do nekonečných hlbín nazerá aj zopár naozaj dobrých knižiek z Vydavateľstva Fragment – s tým rozdielom, že toto vydavateľstvo programovo oslovuje predovšetkým detského čitateľa. A tak sa stalo, že Mýty a hviezdy sú určené zvedavcom od 9 rokov. V knihe nájdu ilustrovaného sprievodcu po základných súhvezdiach – teda aspoň z horoskopov a príveskov dobre známych zvieratníkových súhvezdiach – a ostatných, ku ktorým sa viaže jeden či viac starogréckych mýtických príbehov. Súhvezdiam sú na encyklopedický spôsob venované dvojstrany, v krátkosti sa uvádzajú základné astronomické informácie o polohe, rozlohe a podmienkach pozorovania. Napríklad Labuť plavne letiacu v rovine našej Galaxie nazývali Arabi Sliepkou. Jej najjasnejšia hviezda Deneb sa precesným pohybom zemskej osi o niekoľko tisíc rokov stane hviezdou severného pólu – vystrieda dnešnú Polárku. Alebo medzi najväčšie súhvezdia patria Panna, Veľký voz, Herkules, Eridanus, Pegas, zaraďuje sa sem aj Centaurus/Kentaur, v ktorom leží po Slnku naša najbližšia hviezda, červený trpaslík Proxima Centauri, žiaľ, z našich končín a našimi očami neviditeľná (je pre nás pod obzorom). Ale aj tu je riešenie: Južné Taliansko a ďalekohľad ako rúra!

  Druhé ťažisko knihy tvoria božsko-ľudské mýtické príbehy s primeranými evokačnými ilustráciami. Množstvo dramatických zápletiek, vojen a osudových lások, čo vložili starí Gréci na nočnú oblohu, sa autorka snažila vtesnať do textu, zhrnúť a stručne prerozprávať. Keď vzhliadnete na oblohu s týmito vedomosťami a štipkou citu, celá pred vami ožije, rozduní sa a zarinčí, skríkne, rozplače i usmeje sa. Napríklad súhvezdie Povozník, jedna z momentálnych dominánt východnej oblohy s pekne rozohnenou a už spomenutou Capellou, sa viaže k dvom postavám: k Erichtoniovi, ktorý vraj vynašiel záprah a k Myrtilovi, ktorý svojmu kráľovi Oinomaovi zas záprah pokazil a následne sa to skončilo strašne zle, hoci za všetkým bola láska...

  Mýty a hviezdy spájajú niečo, čo už storočia oddeľujeme, racionalizmus vedy a fantáziu mýtického poznania, aj preto túto knihu treba považovať za pozoruhodnú a dôležitú. Dokonca je pozoruhodná aj v ďalšom meradle: iste ste si všimli meno autorky, áno, dostáva sa k nám ruský preklad! Znie to ako exotika, ale niet čo riešiť. Tak dosvidania pri pokúpke zviozdnoj knigy.

Radoslav Matejov