Recenzia
20.09.2006

Naďa Rappensbergerová-Jankovičová - Snivá krása

Snivá krása

Snivá krása

Naďa Rappensbergerová-Jankovičová

Bratislava, Juga 2006

Editor Ján Jankovič

Akademická maliarka Naďa Rappensbergerová-Jankovičová dostala k svojim okrúhlym narodeninám prekrásny darček: výpravnú monografiu, ktorá zaujme nielen svojou výtvarnou stránkou, ale aj precíznou prácou editora, hoci to ako manžel mal trošku zjednodušené, pokiaľ ide o prístup k zdrojom o živote a tvorbe. Zachytáva štyria desaťročia Rappensbergerovej  tvorby. Autorom štúdie O kráse je Ľuboslav Moza. Venuje sa v nej len kresbám a grafickej tvorbe autorky, knižné ilustrácie by si zaslúžili osobitnú štúdiu. Moza vyzdvihuje maliarkin dar vyhmatať v ľudskom živote to najzaujímavejšie, bolestivé, ale aj krásne, snivé a harmonické, venuje sa jednotlivým autorkiným dielam.

Po bohatej obrazovej časti nasledujú Citáty a fakty, ktoré prinášajú výber z textov výtvarných teoretikov, kritikov a novinárov, Životopisné údaje, súpis výstav, grafík, exlibrisov, príležitostných grafík, kresieb, ilustrácií, publikácií a článkov o Nadi Rappensbergerovej-Jankovičovej.

Monografia zaujme svojou krásou, komplexnosťou a treba pochváliť aj preklad Mozovej štúdie do angličtiny, ako aj anglické preklady názvov cyklov. Je to jednoducho kniha, akú si prvá dáma slovenskej grafiky zaslúži

-bi-