Recenzia
Milan Botík
25.09.2006

Názory Ľudovíta Štúra na štát a právo - J. Chovanec - F. Červeňanský - Aktuálny odkaz pre dnešok

F. Červeňanský

Aktuálny odkaz pre dnešok

J. Chovanec - F. Červeňanský:

Názory Ľudovíta Štúra na štát a právo

Bratislava, Procom 2005

  Pri príležitosti celonárodných osláv roka Ľudovíta Štúra, vyšla monografia Názory Ľudovíta Štúra na štát a právo z pera významných autorov  prof. JUDr. Jaroslava Chovanca, CSc. a doc. JUDr. Františka Červeňanského, CSc. Tieto oslavy prebiehajú od októbra 2005 do októbra 2006 a konajú sa pri príležitosti 190. výročia narodenia a 150. výročia úmrtia významnej osobnosti národných dejín Slovákov - Ľudovíta Štúra. V tejto súvislosti treba spomenúť, že prípravy a samotný program osláv prebieha pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

  Jedinečnosť a význam tohto diela pramení z jeho obsahu. V tomto smere je nutné poznamenať, že o Ľudovítovi Štúrovi ako jazykovedcovi, literátovi, kultúrnom a národnom dejateľovi existuje veľké množstvo dokumentov. Otázke názorov Ľudovíta Štúra na štát a právo sa literatúra venovala len okrajovo. Práve v dôsledku tejto skutočnosti vzniklo monografické dielo, zaoberajúce sa Štúrovým politickým a štátoprávnym myslením.

  Monografia sa skladá z troch častí: autorský text, dokumentárna časť a obrazová príloha. Autorský text je tvorený predhovorom, šiestimi kapitolami (I. Pramene Štúrových sociálno-politických názorov, II. K základným otázkam Štúrovej národnej filozofie a jej aplikácia na slovenské podmienky, III. Miesto štátu v programovom koncepte Ľudovíta Štúra, IV. Miesto a význam práva v myslení Ľudovíta Štúra, V. K Štúrovej orientácii po revolúcii 1948 - 1949 - vplyv revolučných udalostí na jeho názory, VI. Z chronológie života a diela Ľudovít Štúr) a záverom. Súčasť predmetnej monografie je aj poznámkový aparát, použitá literatúra a pramene. Dokumentárna časť obsahuje osemnásť štátoprávnych a právnych dokumentov Slovákov. Súčasťou obrazovej časti je dvadsať osem fotografií zo života Ľudovíta Štúra, dokumentujúcich jeho život a dielo.

  Monografia sa komplexne zaoberá názormi Ľudovíta Štúra na štát, právo a politiku. Rozoberá a hodnotí koncepčné východiská Štúrovej filozofie a jeho štátoprávneho a právneho myslenia. Ľudovíta Štúra predstavuje ako iniciátora konštituovania novodobého slovenského národa, ktorého dielo smerovalo k dosiahnutiu emancipácie Slovákov ako samobytného národa po národnej i sociálnej stránke. Autori kladú dôraz na Štúrove politické, právne myslenie premietajúce sa do našej súčasnosti. Toto myslenie by mohlo byť príkladom aj pre mnohých terajších slovenských politických činiteľov a národných mysliteľov.

  Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti autori knihu „odporúčajú najmä študujúcej mládeži, osobitne právnických fakúlt a fakúlt spoločenských vied, no aj študentom na gymnáziách, ďalej učiteľom náuky o spoločnosti na stredných školách, gymnáziách humanitného zamerania, ako aj pracovníkom spoločensko-vedných odborov, predovšetkým právnického, historického a politologického zamerania, širokej čitateľskej verejnosti.

JUDr. Milan Botík