Recenzia
Vladimír Radosa
21.12.2009

Noc temných klamstiev – Dominik Dán – Špinavosti v luxusných výšinách

Špinavosti v luxusných výšinách

Špinavosti v luxusných výšinách

Dominik Dán: Noc temných klamstiev, Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2009

Nikoho z nás určite nepoteší, keď si počas piatkového popoludnia nájde v mailovej stránke alebo na pracovnom stole správu, ktorá ho namiesto hromadnej pozvánky na sobotnú grilovaciu párty zavalí prácou až po uši. Podobný zločin je spáchaný aj na Richardovi Krauzovi a Jozefovi Fischerovi zvanom Chosé, známych detektívov z oddelenia vrážd nie celkom imaginárneho Nášho Mesta.

A možno by to nebolo nič neobvyklé, keby sa karty v chystajúcej sa partii nerozdávali priamo z najvyšších miest. Že niekomu na vysokej stoličke tečie do topánok, svedčí návšteva zástupcu tajnej služby Erika Bergmanna a šéfa ochranky ústavných činiteľov Viktora Plhu priamo na oddelení vrážd. Zlatým klincom je pre dvojicu miesto činu – luxusná vila, kde sa okrem mŕtvoly luxusnej prostitútky stretávajú s riaditeľom kancelárie prezidenta republiky. A nemusíte mať práve doktorát z jadrovej fyziky, aby ste si dali dve a dve dohromady a boli si na čistom, že podobne ako už niekoľkokrát predtým, aj v Noci temných klamstiev bude musieť detektívna úderka ťahať za kratší koniec. Spočiatku odmietajú pristúpiť na špinavú hru s falošnými dôkazmi a „relatívnou“ pravdou, ale chlapci z „3-písmenkovej“ tajnej služby pre nich majú pripravené účinné motivačné prostriedky. Stoja pred rozhodnutím, ktoré môže veľmi rýchlo zmeniť náplň ich práce z objasňovania vrážd na udržiavanie verejného poriadku niekde na periférii Nášho Mesta. Chtiac-nechtiac sa obaja stávajú súčasťou komplotu, ktorý má zabrániť diskreditácii prezidentského kandidáta niekoľko dní pred voľbami.

Najnovšej „dánovke“ opäť nechýba napätie, efektná zápletka a na svoje si prídu aj čitatelia, ktorí čistým rukám politikov veria asi ako pravosti rolexiek kúpených na diaľničnom odpočívadle a túžia sa dozvedieť viac. Je otázne, nakoľko ich prekvapí skutočnosť naznačená Dánom – že v tomto svete sa niekedy hrá podľa oveľa tvrdších pravidiel, ako v samotnom podsvetí. Ostane touto skutočnosťou zaskočená aj dvojica ostrieľaných kozákov Krauz a Chosé, alebo ich svojské vyšetrovacie metódy spolu s nezištnou pomocou niektorých tvrdých chlapcov z druhej strany zákona budú sláviť úspech? To vám popri prekvapivom rozuzlení prípadu odhalia posledné stránky Noci temných klamstiev.

Vladimír Radosa