Recenzia
Martin Grbjar
04.05.2010

Nová encyklopédia rybárstva - John Bailey - Život nielen užívať, ale aj poznávať

Život nielen užívať, ale aj poznávať

John Bailey a kol.

Nová encyklopédia rybárstva

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2009

Preklad Katarína Škovierová

Čo sú to ostračky a slnečnice? Čo je koryfén a luciána? Čo znamená albula, lufara a tarpon? Nie, nehovoríme exotickým cudzím jazykom, hoci je pravda, že každé umenie má svoju vlastnú reč. Aj to rybárske. Výrazy, ktorými sme vás zmiatli na začiatku, patria totiž do rybárskej problematiky. A rybárom je tiež určená kniha z Vydavateľstva Slovart, po ktorej môžu pokojne siahnuť aj začiatočníci. Rybárska encyklopédia taktne, podrobne a plasticky vysvetlí, ako na to. Treba si dôsledne naštudovať kapitolu Hod ponad hlavu, pretože nezvládnutím tohto úkonu už mnohí muži s udicou prišli o peknú čiapku, okuliare alebo si nedopatrením roztrhli vzadu háčikom nohavice. Ak máte zálusk na mečiara, ktorý je vraj veľkým a tvrdo bojujúcim obyvateľom tropických vôd, potrebujete v prvom rade loď, potom pevné vlákno a živú alebo mŕtvu nástrahu. Pozor, nie člena posádky. Zaujímavý obsah sľubujú kapitoly s názvom Lov pri pobreží, Lov rají či Lov žralokov. Ale aj popis lovu domáceho pstruha vykreslí, čo všetko potrebujete, ako to máte navliecť na háčik a ako sa máte správať, aby ste vnímavé pstruhy nevyplašili. Škoda, že knižka neponúka aj recepty na chutné rybie mäso, ale to je už iná kapitola. Najprv si rybku musíte chytiť.

Kniha obsahuje množstvo fotografií, detailných kresieb a poznámok, ktoré zaujmú aj nerybára. Poskytne vám aj slovníček najbežnejších pojmov. Hovorí tiež o ochrane prírody a čistení chovných vôd, podáva návod, ako opatrne zaobchádzať s ulovenou rybou, aby nezahynula následkom zranení, ale aby sme ju ako správni športoví rybári mohli smelo pustiť naspäť do vody.

Keď dočítate a dopozeráte túto prekrásnu príručku, budete môcť pokojne zakričať: Berú! Nielen ryby, ale aj zákazníci kníhkupectiev.

Martin Grbjar