Recenzia
Ľuba Kukučková-Nitrová
08.11.2010

Nováčik – Robert Muchamore – Malí špióni

Malí špióni

Malí špióni

Robert Muchamore: Nováčik, Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2010. Preklad Marína Gálisová

Ako sa žije chlapcovi, ktorý má nechutne tučnú a navyše večne opitú mamu? Má nejaké výhody z toho, že jeho mama je šéfkou gangu zlodejov? A ako sa vyvinie jeho ďalší život, ak mal detstvo plné násilia?

Kniha Nováčik Roberta Muchamora sa začína celkom banálne, zdanlivo je to tuctový príbeh nešťastného a zakomplexovaného chlapca na začiatku puberty. Nechtiac poraní sestru najobávanejšieho vodcu chlapčenskej bandy, nechtiac sa zapletie s bandou zabijakov, ktorá ho v rozhodujúcej chvíli podrazí a nešťastnou náhodou vážne zraní aj učiteľku. Nič sa mu nedarí. Nič sa mu nechce. Ani umývať či prezliekať. Jeho život i on sám vyzerá ako kopa hnoja. Také sú však životy mnohých chlapcov, ktorí sa z ťažkostí nevyhrabú až do smrti. Aj Jamesa Choka by čakalo čosi podobné, keby... Keby ho zo školy nepreložili, a či lepšie povedané, neuniesli do zvláštneho ústavu, kde na deti zjavom nevýrazné, ale inak mimoriadne schopné čaká aj mimoriadne poslanie.

Na začiatku tejto pravdivej histórie bol britský špión Charles Henderson, ktorý v čase druhej svetovej vojny tri roky pracoval medzi detskými príslušníkmi francúzskeho odboja. Tam si uvedomil, že deti môžu byť oveľa úspešnejšími špiónmi ako dospelí, pretože sú nenápadnejšie a nepriateľ je ochotný uveriť v ich nevinu. Po návrate do vlasti, keď studená vojna v podzemí pokračovala, využil Henderson poznatky z Francúzska a vycvičil na tajné operácie dvadsať britských chlapcov. Táto detská jednotka dostala meno Cherub. (Cherubín je anjelik večne v detskom veku). Henderson po vojne zomrel, ale jeho organizácia úspešne pracuje ďalej, má vyše dvestopäťdesiat agentov vo veku do sedemnásť rokov a zabezpečuje im nesmierne tvrdý výcvik.

Ten podstúpi aj James. Spolu s novými kamarátmi, ktorých si v špeciálnej internátnej škole nájde, sa dostane na takzvanú misiu, cvičenie, v ktorom majú jednotlivci dokázať schopnosť prežiť, poradiť si so smrteľným nebezpečenstvom a splniť úlohy, ktoré dostali od nemilosrdných veliteľov. Zaobchádzajú s nimi nesmierne kruto. Deti hladujú, mrznú, varia sa v horúčave, bodá ich hmyz, zalieva špinavá voda. Vydržia len tí najsilnejší. Možno je kruté detstvo každého z nich podmienkou, ktorá ich núti bojovať o život, hoci majú možnosť vzdať sa a na misii sa nezúčastniť. Pre väčšinu dvanásťročných detí je to však vec cti. A potom: môžu tak dokázať, že majú nejakú ľudskú hodnotu, že nie sú tou kopou hnoja, do ktorej sa postupne prepadal James, kým jeho život nedostal iný smer, spád a chuť.

V záplave podobnej, ale ľahšej akčnej literatúry na túto tému je dielko Nováčik, založené na skutočnom príbehu, výstrahou a varovaním, aby naša civilizácia nevytvárala podmienky na ďalšie vojny a z detí sa nemuseli nasilu stávať bezcitní, chladní, robotickí a na všetko odhodlaní krutí dospelí...

Ľuba Kukučková