Recenzia
Veronika Jánošiková
29.11.2016

Oči Maxa Carradosa - Ernest Bramah

Preklad Lucia Hrabětová
Vydavateľstvo Európa 2016


Pre nadšencov klasickej britskej detektívky vychádza po prvýkrát vo výbornom preklade Lucie Hrabětovej kniha Ernesta Bramaha (1868 – 1942), dôležitého autora holmesovského obdobia, Oči Maxa Carradosa (1923). Jeho druhá zbierka má ambíciu odlíšiť sa od tradičných detektívnych géniov niečím novým. Max Carrados je totiž slepý.

Odkedy sa Louis Carlyle po rokoch náhodne stretne so starým priateľom Maxom Carradosom, stáva sa z neho omnoho úspešnejší detektív. Keď sa mu Carrados po prvýkrát zdôverí s tajným prianím stať sa detektívom, neubráni sa ironickému posmešku. Keď však Carlyle odhalí, aký dar priniesla Carradosovi strata zraku, nielenže mu z tváre zmizne úsmev, ale prianie priateľovi splní. Pre Carradosa strata zraku neznamená nevýhodu. Práve naopak. Vidí rozumom. Stratením jedného zmyslu sa detektívovi zosilneli všetky ostatné, a tak si dokáže všimnúť veci, ktoré bežný detektív prehliada. Pomocou svojho komorníka Parkinsona, ktorý sa vďaka svojim výnimočným pozorovacím schopnostiam stane Carradosovými očami, sa neobjavil prípad, ktorý by nedokázal bystro vyriešiť.

Zbierku tvorí osem poviedok. Namiesto kriminálneho akčného napätia im dominuje prepracovaná zápletka založená na racionálno-intuitívnom dôvtipe okorenenom vtipom. V každom z prípadov sa riešenie opiera o logické vysvetlenie, ako aj v poviedke Duch v Massinghamskom činžiaku. V Prípade nezvestnej herečky sa autor snaží odhaliť dôvod, prečo mladá žena zanechá hereckú kariéru, zatiaľ čo druhá je ochotná ju vykonávať pod cudzou identitou. Krádež Virginioly je o nezvyčajnej krádeži kníh v aukčnom prostredí a Dionýzova minca nás zavedie do tajov numizmatiky, kde je Carrados taktiež „doma“

Kniha bola často označovaná ako jedna z desiatich najlepších zbierok detektívnych poviedok. Nepochybne ide o kvalitné kultové detektívne príbehy, čo dokazujú aj odporúčania Agathy Christie, Howarda Haycrafta či Georga Orwella. S poviedkami o slepom detektívovi sa predsa len čitateľ nestretáva každý deň.