Recenzia
27.12.2006

Odvaha prinášať mier - Thich Nhat Hanh - Proti násiliu v nás

Proti násiliu v nás

Proti násiliu v nás

Thich Nhat Hanh: Odvaha prinášať mier

Bratislava, Ikar 2006

Preklad Tatiana Bužeková

Násilie v čoraz väčšej miere a rozmanitosti zasahuje do nášho života. Celým svojím životom a dielom proti nemu bojuje zenový budhistický mních Thich Nhat Hanh, známy spisovateľ (autor vyše stovky knižných publikácií) a učenec, stúpenec tzv. angažovaného budhizmu. Jeho postup spája tradičné meditatívne prvky s aktívnym nenásilným občianskym prístupom.  Roku 1967 ho Martin Luther King ml. navrhol na Nobelovu cenu mieru.

Knihou Odvaha prinášať mier nás učí pozrieť sa hlbšie a pozornejšie do vlastného vnútra, aby sme menili svoje myšlienky a život, ale aj okolie k lepšiemu. Tvrdí, že pravý mier máme vždy na dosah. Pomáha ľuďom uvedomiť si, že násiliu sa možno vyhnúť, a záleží len na nás, ako konáme. Mier je medzi nami neprestajne, tvrdí Thich Nhat Hanh, aby sme si ho však udržali, musíme byť vytrvalí a usilovní predovšetkým v ťažkých chvíľach. Uvedomuje si, že niektorí ľudia stotožňujú mier a nenásilie s pasivitou a slabosťou, je však presvedčený, že v skutočnosti praktizovanie mieru a nenásilia nemá s pasivitou nič spoločné. Uskutočňovať mier, živiť ho v sebe, znamená šíriť pochopenie, lásku a súcit aj vtedy, keď vládnu nepochopenie a konflikty. Prinášať mier, najmä v čase vojny, si vyžaduje odvahu. Vášnivý mierotvorca Thich Nhat Hanh vie, čo hovorí, veď prežil dve vojny vo svojom rodnom Vietname a 30 rokov exilu. Teraz žije v dedine Plum v juhozápadnom Francúzsku, kde v roku 1982 založil mníšsku komunitu, ktorá pomáha ľuďom v núdzi.

Thich Nhat Hanh je stúpencom umenia pozorného života. Pozornosť je metóda zastavenia sa a postupného uvedomovania si toho, čo si práve myslíme a robíme. Čím viac pozornosti venujeme svojim myšlienkam, slovám a činom, tým viac rozvíjame koncentráciu. Rozoznáva dve hlavné metódy pestovania energie pozornosti: pozorné dýchanie a pozorná chôdza, sú to konkrétne spôsoby, ako vniesť mier do svojho života. Pomáhajú stíšiť škodlivé emócie, upokojiť a koncentrovať myseľ. Ak sme v každodennom živote pozorní a pestujeme súcit, zmenšujeme tým násilie, priaznivo vplývame na rodinu, priateľov i spoločnosť. Praktizovať pozornosť znamená uvedomovať si každý okamih života a skutočnosť, že mier je už tu, teraz, v tomto momente, už je našou súčasťou. Ako môžeme prispieť k mieru? Tým, že si uvedomíme korene násilia v nás, a zastavíme vojnu tam, kde sa podľa autora začína – v našich mysliach. Ak zastavíme vojnu v našich mysliach a srdciach, určite prídeme aj na to, ako zastaviť vojnu vonku, vo svete. Skutočný mier vytvárame vtedy, keď do tejto činnosti zahrnieme aj druhých, napr. umením počúvať a láskyplnou komunikáciou. Teda spoluvytvárať mier znamená nájsť mier v sebe samom a prenášať ho na svoje okolie. Ak transformujeme naše individuálne vedomie, začíname proces premeny kolektívneho vedomia. Thich Nhat Hanhov odkaz je prostý: otvorenosť, ochota spoznávať a prijímať rozmanitosť ľudskej skúsenosti, ako aj duchovné hodnoty iných tradícií a kultúr je základom praktizovania nenásilia a podpory mieru.

-mgb-