Našej dobe dominuje internet a sociálne siete, ktoré nielen uľahčujú komunikáciu, no sú aj epicentrom jednoduchého zvádzania na chodníčky nekritického myslenia.

Nie je to však také prosté, ako sa zdá. Povedať, že iba hlúpych ľudí možno ovplyvniť hoaxami, fake news, dezinformáciami či konšpiráciami a že ľahko podliehajú propagande práve títo a nie tamtí, je príliš jednoduché. Dôležité je uvedomiť si, že až tak nezáleží na výške vášho IQ, pretože oklamaný môže byť každý.

Psychológovia, novinári, vedci či výskumníci po celom svete skúmajú neustále sa meniaci fenomén, prečo ľudia veria niečomu, čo v skutočnosti vôbec neexistuje. Vieru vo veci, ktoré nie sú reálne, by sme však toľko nekritizovali a nevnímali ako tragédiu, ak by to nebolo také nebezpečné. Problém totiž nastáva v momente, keď klamstvo prerastie cez rozum a debatu vyhrá ten, kto najväčšmi kričí a nie ten, kto má pravdu.

V knihe Prečo ľudia veria nezmyslom, ktorá zo psychologického hľadiska venuje pozornosť ľudskému vnímaniu sveta, budete narážať na mnohé úskalia, s ktorými sa denne stretávate a možno o tom ani neviete. Ukazuje totiž prstom na horoskopy, nezmysly, manipulatívnych politikov, prináša fakty, štatistiky a priestor na zamyslenie a vytyčuje čitateľom cestu ku kritickému mysleniu a overovaniu informácií. Pestuje skutočne dôležitý kriticizmus, s ktorým je taktiež potrebné narábať opatrne, aby neprerástol v paranoju „všetci ma iba klamú“.

A aj keď si autori knihy určite uvedomujú, že nie je možné presvedčiť o opaku všetkých ľudí veriacich napríklad v plochú zem, úspechom pre nich môže byť, ak v nich vyvolajú aspoň pochybnosti.