Populárno-náučné knihy pre deti sú čoraz obľúbenejšie. Nečudo. Súčasná doba to akosi vyžaduje. Učenie s porozumením, čitateľská gramotnosť, interaktívne vzdelávanie vedené zábavným spôsobom, rozširovanie základných poznatkov a učiva príťažlivou formou – to všetko sú moderné a pertraktované spojenia.
Poznatky ukazujú, že učenie hrou je cesta, ako v dieťati vznietiť iskru zvedavosti, vášeň k poznaniu a zároveň zabezpečiť efektívnejšie uchovanie získaných informácií v pamäti či rozšíriť možnosti ich ďalšieho využitia. Zahraničné knižné trhy sú plné originálnych titulov, nevšedne spracovaných tém z rôznorodých oblastí vedy, histórie, športu či umenia. Veľa z nich sa v posledných rokoch prekladá aj do slovenčiny a vydáva sa aj pomerne veľké množstvo pôvodných titulov z tejto kategórie. Jedným zo skvelých príkladov zahraničnej preloženej populárno-náučnej knihy pre deti je novinka Viac hláv, viac rozumu autorskej trojice Tea Orsi, Max Temporelli a Agnese Innocente.
Podtitul publikácie Ako tímová práca zmenila svet hovorí za všetko. V desiatich kapitolách autori prehľadne, pútavo a originálne spracúvajú desať najväčších technických objavov našej doby: lietadlo, počítač, kompas, film, gramofón, automobil, vlak, telefón, teleskop, mikroskop. Autori pozývajú svojho detského čitateľa na dobrodružnú cestu vzniku a vývoja uvedených predmetov, z ktorých každý znamenal doslova revolúciu. Vytvorený model uchopenia daných téz je pri každej kapitole nemenný a týka sa tak vizuálnej stránky, ako aj formy a obsahu. Akýmsi filozofickým cieľom je poukázať na fakt, že napríklad vývoj lietadla bol dlhodobý proces plný skúšania, neúspechov, odvahy, odhodlania, spolupráce, ale často v ňom zohrala úlohu aj schopnosť nepodľahnúť tlaku, názorom okolia a nevzdať sa pri každom omyle.
Vznik lietadla je skvelý príklad, na ktorom možno interpretovať zámer a postupy v knihe Viac hláv, viac rozumu. Ľudia predsa o lietaní snívali odjakživa. Ticho závideli vtákom. Bolo v tom čosi fantazijné a metafyzické – let ako sloboda, let ako útek. Má to však aj svoj praktický rozmer, túžbu prepraviť sa do cieľa rýchlejšie a efektívnejšie. Autori Max Temporelli, Tea Orsi a Agnese Innocente neobchádzajú túto prvotnú časť a poukazujú na ňu ako na začiatok cesty, hnací motor, semienko. V kapitole preto uvádzajú aj návrh prvého lietajúceho stroja Leonarda da Vinciho – objekt pripomínajúci mechanického vtáka, ktorý však nikdy ďaleko nedoletel. Na čiastočnú skutočnosť ho premenili až bratia Wrightovci, ktorí sa pôvodne venovali výrobe bicyklov. Ich vlastný lietajúci stroj sa začiatkom 20. storočia udržal vo vzduchu iba minútu, o pár rokov to už však bolo niekoľkonásobne viac. Koncept lietadla nikdy neupadol do zabudnutia. Vývoj konštrukčných materiálov, motorov, tvaru, to všetko významne ovplyvnilo vývoj dopravného prostriedku, ktorý sa počas prvej svetovej vojny rozvinul. Tak ako pri iných technických vynálezoch, ani tu neplatí, že vývoj je ukončený. Naopak, pokrok nezastavíme v nijakej oblasti. Teoretická textová časť je v knihe doplnená nielen ilustráciami, ale aj komiksom. Tomuto žánru sa ako scenáristka venuje Tea Orsi a Agnese Innocente, ktorá je autorkou mnohých komiksových verzií klasických kníh. Spolu s Maxom Temporellim, fyzikom, moderátorom televíznych programov zameraných na vedu a technológie, autorom podcastov, ktorého vedecké prednášky študenti veľmi obľubujú, vytvorili mimoriadne pútavý spôsob, ako detských čitateľov vtiahnuť do samotných tém.
Čitateľom tak predostierajú pozadie ich vzniku a približujú akési perpetum mobile technického rozvoja, ktorý má svoj začiatok, ale nemá koniec. Gramofónom sa neskočil prenos hudby na nosičoch a prototyp telefónu Grahama Bella z roku 1876 nemá už so súčasným smartfónom takmer nič spoločné. Žijeme v rýchlo sa meniacej dobe, vo veľkej miere závislej od technologického pokroku a jeho výdobytkov. Je skvelé, keď si to deti uvedomia – napríklad aj vďaka kvalitnej knihe.