Politik – Ľubomír Olach

V posledných rokoch sa románovo rozpísal dovtedy „kaviarenský“ básnik Ľubomír Olach. Prozaicky debutoval v roku 2012 (Nádenník pera vo francúzskych službách – Agentúra Aurum), ešte v tom istom roku mu vyšlo Posledné varovanie, v roku 2013 Žraloci, o rok neskôr Lobista a koncom roku 2015 Politik (všetko Marenčin PT). Tematické rozvrstvenie posledných kníh je veľmi príbuzné: svet peňazí, moci a politiky. Rovnaká téma však nemusí byť na prekážku, ak ju autor vie vždy nanovo inak uchopiť.

Úprimne povedané, v románe Politik nie je hlavnou postavou politik, preto je názov trochu zavádzajúci. Filip Piatka vyrástol v rodine na slovenské pomery riadne zabezpečenej, takže si môže dovoliť ísť študovať hotelový manažment a cestovný ruch na prestížnu vysokú školu do Švajčiarska. Perfektne ovláda angličtinu a štúdium nakoniec zvládne ako premiant. Jeho ďalšími zastávkami sú Čína, Izrael, Spojené arabské emiráty. Žne úspechy ako manažér luxusného hotela, rozbieha obchody sprvu v kultúre, potom však príde na rad ťažší kaliber – zbrane. Jeho príjmy rastú geometrickým radom. V spolupráci s ďalšími slovenskými oligarchami a vďaka medzinárodným kontaktom jeho biznis prekvitá, až si ho začnú všímať aj politici a spätne aj on ich. Nakoniec sa politici so svojimi stranami, ktoré spotre­búvajú nemalé financie, či už na voľby alebo na bežnú prevádzku, stávajú vazalmi vplyvných bohatých mužov zo zákulisia, vrátane oligarchu Filipa Piatku. Piatkov kariérny vzostup je úžasný a takmer bezproblémový, je totiž vynikajúci vo všetkom. Dokonca aj v sexe, ktorému sú viackrát venované do detailov zachádzajúce celé knižné stránky.

Z mladého Piatku cítiť akúsi neurčitosť, ani chlad, ani vrelosť, čomu pomáha aj kniha vynechávaním viacerých emočne napätejších situácií – napríklad, keď smrteľne havaruje jeho priateľ, alebo rodinných problémov, rodina sa z druhej polovice knihy úplne vytratila. Dej sa zužuje vlastne len na zobrazenie jedného spôsobu, akým bohatí ťahajú za nitky politikmi ako bábkami. Piatkova prílišná uhladenosť a akási čestnosť ešte aj pri nezákonnom podnikaní z neho robí vlastne knižného hrdinu par excellence.

Medzi negatíva knihy patrí jej jazyková úroveň. Že je písaná svižne a ne­komplikovane, to je v poriadku, čitateľ v takto zameranom diele nebude očakávať lyrické opisy a vyšperkované vety, ale chýbajúce slová, nedokončené vety a nespočetne veľa gramatických chýb ju predurčuje do súťaže o najpreklepovejšiu knihu roka.

Je prínosné, že román, aj keď sa spoly odohráva v ďalekom očarujúcom svete, kam bežný smrteľník málokedy zavíta, primárne čerpá zo slovenské ho prostredia a dokazuje, že aj v našich podmienkach sa dá realizovať tzv. americký sen – byť bohatým a šťastným. Zaručene zaujme širokú čitateľ­skú vrstvu, ktorá sleduje zákulisie politiky a životy súčasných vplyvných ľudí tohto sveta. Lebo aj keď Piatka je románovou postavou, nejaký ten jej predobraz by sa už v reáli našiel.