Považie, hrady, zámky a povesti

Malebná cesta hore Váhom

Karl Benyovszky: Považie, hrady, zámky a povesti

Bratislava, Albert Marenčin Vydavateľstvo PT 2003

Preklad Elena Diamantová

  Považie, jeho hrady, zámky a povesti, ktorými je opradené, prvýkrát knižne priblížil Alojz Mednyanský vo svojom skvelom vlastivednom diele Malebná cesta dolu Váhom. Pôvodné nemecké vydanie vyšlo v Pešti roku 1826, ale jeho slovenského vydania sme sa dočkali až o 130 rokov neskôr – roku 1962. Bratislavský nemecký novinár Karl Benyovszky sa rovnako inšpiroval Považím, ale jeho putovanie sa začína nie po prúde, ale proti prúdu rieky, a namiesto nebezpečnej, no romantickej plavby plťou, uprednostňuje cestovanie železnicou – čo v roku 1932, keď jeho dielo vzniklo, ani inak už nebolo možné. A kým Medňanský využíva bohaté historické, etnografické a geografické poznatky, Benyovszkého práca má charakter turistickej príručky pre cudzincov. To, pravda, neznižuje jej hodnotu a vo vydaní od Alberta Marenčina v profilovej edícii Bratislava – Pressburg, je priestor na mnoho zaujímavostí a historických kuriozít, príťažlivých aj pre dnešného čitateľa. Navyše je toto vydanie Považia obohatené ďalšími dobovými fotografiami, obrazmi a rytinami hradov a zámkov, ako aj pohľadnicami miest a považskej krajiny.

  Benyovszky v úvode svojho sprievodcu uvádza, že naše malebné Považie možno porovnať s nemeckým Porýním a s hojne navštevovanou oblasťou Wachau, „no počtom zámkov a zrúcaním s tridsiatimi hradmi, pevnosťami, kaštieľmi a starými kláštormi je Považie podstatne bohatšie“. Do knihy zahrnul aj stručný turistický pohľad na dobovú Bratislavu a vinohradnícke mestečká Sv. Jur, Pezinok a Modru. Popri histórii považských miest, najmä Piešťan, Trenčína, Ilavy, Bytče, Žiliny či Ružomberka, zaznamenáva Benyovszky najmä históriu jednotlivých hradov a zámkov, ako aj legiend spojených s ich vznikom. Nechýbajú ani mýtické postavy drakov a tajomných síl (Vršatecký hrad, Tematín, Lietavský hrad), legendárny milostný príbeh o Omarovi a Fatime, zlovestná história o čachtickej pani, krutom Ctiborovi či lúpežných rytieroch Podmanickovcoch. Benyovszky zároveň podáva aj reálnu históriu Považia z obdobia tureckých výbojov, mocenských zápasov šľachtických rodín, rákociovských povstaní proti Viedni či husitských spanilých jázd. Kniha je tak aj verným, hoci len stručným pohľadom na históriu dobového Slovenska.   

  Benyovszkého Považie... si uchováva svoje čitateľské čaro sviežim a príťažlivým štýlom, ktorý je charakteristický aj pre jeho práce o histórii Prešporku a jeho malebných zákutiach, dvoroch a uliciach.

Anton Baláž