Pravda pradúca o jednom kocúrovi

Kde bol, Tamtam bol. Jeho majiteľ, šikovný maliar a ilustrátor, už dávno sníval o tom, že bude môcť raz nakresliť aj napísať knižku tak, ako chce a vie. Našťastie sa mu to pošťastilo a vytvoril pestromilú knihu o Tamtamovi a o tom, aké to je, kocúrom byť a kocúra mať.

Kocúry a mačky, psy, kone a ďalšie zvieratá mali odjakživa schopnosť zaľúbiť sa autorom natoľko, aby sa o nich písalo a kreslilo. Tu sa však detailne vykreslená mačacosť ukrýva práve v obrázkoch, jemne sprevádzaných trochou slov, a sprostredkujúcich predovšetkým zážitok pocitový.

I keď je pravdou, že lepšie raz vidieť než stokrát počuť (či čítať?), dôvodom, prečo sú obrázkové knihy, túto nevynímajúc, také kúzelné, je ich tempo. Na ilustráciu sa dá a smie dívať, musí sa vnímať, pochopiť – a to chce čas. Pri čítaní i tvorení. Kreslený periskop ukáže aj realitu vľúdnejšie i mocnejšie zároveň, nenechá sa prehliadnuť.

Tamtamovi nejde o príbeh, ale o precítenie chvíľ, ktoré sa autorovi podarilo citlivo vybrať a odovzdať cez papier i nám. Hravé a vtipné sprítomnenie mačacej bytosti, no hlavne ľudsky podané okamihy z Tamtamovho bežného života nemusia byť žiadnym napínavým dobrodružstvom, aby sa nás dotkli.

Čaro spočíva v ľahučkom stvárnení pôvabu každodennosti plnej dojmov a prchavej nálady spoločných dní. Obrázky v knihe nie sú účelovým doplnkom textu a tá štipka slov ich neruší, ale vhodne dokresľuje. Uhol pohľadu aj situačnosť (póza, keď má Tamtam na saláme, malá štúdia jeho zreničiek či špajzy) sú verné a premyslené, poetika a humor vybalansované s láskavosťou priateľa a umom maliara.

Pestrosť, pôvab a kvalita stvárnenia určujú knihu do rúk všetkým čitateľom, aj tým malým, ktorým umožnia prvé kroky smerom k dobrému vkusu. Vek dieťaťa nemá byť totiž ospravedlnením pre prostú lacnosť, plnú vykričaných a neoriginálnych ilustrácií, bezducho sa snažiacich zapáčiť.

Môj kocúr Tamtam je svojou ľahkou uchopiteľnosťou a pritom neošúchanou ľúbeznosťou knihou, ktorá neostáva peknou len vizuálne, povrchne, ale prechádza hlbšie, dovnútra, a napriek absencii prešpekulovanej fabuly či práve vďaka nej hovorí jasne o láske aj žití. Jednoducho krásnou.
 
Edita Treščáková