Recenzia
20.09.2006

Prečo padne chlieb vždy maslovou stranou nadol?- Richard Robinson

Richard Robinson

Prečo padne chlieb vždy maslovou stranou nadol?

Bratislava, Ikar 2006

Preklad Jana Kantorová-Báliková

 

Aj keby prestali platiť všetky zákony sveta, určite neprestanú platiť zákon schválnosti a Murphyho zákony. Zaiste poznáte dni, keď by ste najlepšie urobili, keby ste ani nevstali z postele. Čím viac sa usilujete, tým márnejšie je vaše snaženie. Jednoducho všetko, čo sa môže pokaziť sa pokazí a navyše aj všetko, čo sa nedá pokaziť sa pokazí.

Veselá knižka Prečo padne chlieb vždy maslovou stranou nadol? sa pokúša rozumom vysvetliť Murphyho zákony. Autor sa vracia až do doby kamennej a hľadá i nachádza odpovede napríklad aj na otázku, prečo sa ľudia boja pavúkov, čo je šiesty zmysel či svedomie, ale aj to, prečo sa vždy, keď niečo hľadáme, vraciame na to isté miesto, a prečo, keď raz odbočíme nesprávne, robíme to potom sústavne. A viete prečo padne chlieb vždy maslovou stranou nadol? „To, čo sa nám stáva je, že krajec skĺzne z taniera, keď ho nesieme, a to, čo sa stane potom, nemá veľa spoločného s Murphyho, ale Newtonovým zákonom. Krajec sa nachýli cez okraj, takže pád sa začína rotáciou. Newtonov prvý zákon hovorí, že ak nejaká vec niečo robí, robí to dovtedy, kým ju voľačo nezastaví. Krajec rotuje, kým ho niečo nezastaví, a v tomto prípade je to dlážka. Bohužiaľ môže, kým sa priblíži dlážka, uskutočniť len polovicu rotácie, takže do nečistoty vždy spadne maslová strana.“

Keďže platí, že akékoľvek úsilie nerobiť nič, aby sme nič nepokazili spôsobí, že sa niečo pokazí, odporúčame pribaliť si do dovolenkového kufra toto vtipné aj poučné čítanie s nápaditými ilustráciami, keby náhodou... Lebo, kto sa smeje pretrváva.

-bi-