Recenzia
14.06.2019

Príbeh rodiny Westovcov

Na pobreží Wigtownu v Škótsku sa odohráva príbeh rodiny Westovcov. Otec, znalec východoázijskej kultúry, jeho syn a dcéra majú na starosti sídlo Branksome. Neďaleko sa nachádza sídlo Cloomber Hall, ktoré si prenajal záhadný muž menom J. B. Heatherstone, generál vyznamenaný krížom kráľovnej Viktórie. Syn John, rozprávač, opisuje záhadné správanie generála, jeho izolovanosť a snahu ochrániť svoju rodinu pred niekým alebo niečím.

Hlavný rozprávač John F. West opisuje tento príbeh doslova ako „vyhlásenie pre verejnosť“, ktoré čitateľom vyrozpráva bez prikrášlenia. Navodzuje tak pocit, že „tento príbeh je založený na skutočných udalostiach“. Celý dej knihy pozostáva zo zápiskov hlavného rozprávača, písomných svedectiev ľudí, ktorí mohli udalosti sledovať priamo a výpiskov z denníka. Autor, ako sám píše, je len „zberateľom faktov“.

V čitateľovi to navodzuje dôveryhodný dojem, aj keď niekde v hĺbke tuší, ako to je. Knihu sme si všetci kúpili preto, lebo chceme byť oklamaní a veriť v nadprirodzené príbehy a toto je tá najlepšia forma, akú autor tajomného príbehu mohol zvoliť.

Titul bol prvýkrát vydaný vo viktoriánskom Anglicku. Predané sú tisícky výtlačkov a práve takéto hororové príbehy sú spolu so slávnym Sherlockom Holmesom v tej dobe najobľúbenejšie. A. C. Doyle bol priekopníkom v hororovom žánri. Pred ním to boli najmä Mary Shelleyová alebo Edgar Allan Poe, ktorí sa tešili veľkej popularite.

Čitateľ takéhoto príbehu vo viktoriánskom období je v napätí a hrôze. Desivý a hlavne tajomný príbeh graduje a postupne sa odhaľujú hrôzostrašné fakty. Autorovi sa darí navodiť atmosféru skutočných udalostí a čitateľ nevie, čo je pravda a čo je fikcia. Rozvíja svoj príbeh na základe v tej dobe nových informácií o starobylých kultúrach ďaleko na východe.

Pre obyvateľov britského impéria 19. storočia je India a ďalšie ázijské štáty tajomnými krajinami a každý, kto sa z nich vrátil, je bohatší o zážitky a poznanie úplne iného charakteru. Náboženstvá, tajomné obrady, formy liečenia, filozofia a jazyk. Bez internetu a dostupných kníh bola Ázia veľká a záhadná, informácie mohli ľudia čerpať len z rozprávania a kníh cestovateľov.

Na tomto tajomnom zážitku stavia autor svoju knihu. Dnešný čitateľ však už lepšie pozná náboženstvá a krajiny východnej Ázie, preto je o tento druh zážitku ochudobnený. Je zvedavý, prečo sa hlavný hrdina generál Heatherstone skrýva a izoluje. Aj keď to tak trochu tuší... Autor zručne evokuje atmosféru anglických vresovísk, pobrežia, morských vĺn, hukot lodí z neďalekého prístavu, veterného počasia, osamelosti usadlosti, Využíva strohý opisný štýl bez balastu. Popri vytváraní atmosféry nám predhadzuje zopár indícií, ktoré sú na dnešného príjimateľa slabé, dej je málo zhustený a je popretkávaný množstvom faktov týkajúcich sa ľudí z okolia Cloomber, ktoré príbeh len dotvárajú. Súčasný čitateľ je náročnejší, pokiaľ ide o mnohovrstevnatosť a zhustenosť deja, no Cloomberská záhada zostáva klasikou svojho žánru.