Recenzia
Miroslava Grochalová
22.08.2000

Príbeh zo života

 

Bratislava, IKAR 2000

Zdá sa, že na Slovensku máme konečne pravú domácu nefalšovanú Steelovú. Niekoho, kto dobre pozná našich ľudí, ich problémy, prostredie, v ktorom sa denne pohybujú. Kto ich starosťami doslova žije, rozumie im a vie brnknúť na tú najpravejšiu strunu. Reč je o mladej spisovateľke Táni Vasilkovej-Keleovej, ktorá po prvotine Cena za voľnosť, románe Manželky a predposlednom Túžby pridala celkom nedávno ďalší bestseller Mama pre Veroniku. Tí, ktorým sa jej predchádzajúce knihy zapáčili, sa určite musí zdať čas medzi vydaním nasledujúcej veľmi dlhý, aj keď toto všetko vyšlo v priebehu troch rokov.

Mama pre Veroniku vyniká majstrovstvom skúsenej autorky románov pre ženy. Dokáže rozohrať okolo ústrednej hrdinky plejádu postáv a ich príbehov, ktoré sú natoľko presvedčivé, že čitateľ by si na ne najradšej siahol, poradil im, zmiernil bolesť.

Mama pre Veroniku je dojímavým príbehom mladej ženy, ktorej okrem toho, že nemôže mať deti, život zobral všetky ilúzie o jej kedysi takmer ideálnom manželovi. Čitateľ s ňou zdieľa všetky surové údery, všetky starosti i drobné radosti. Dialógy sú napísané tak, že sa vynára pocit, akoby ste stáli len opodiaľ, všetko pozorovali ale najmä, máte chuť zasiahnuť. A tak, ako to chodí aj v skutočnom živote, aj tu sa veľa na dobré obráti. Hlavná postava -- zdravotná sestra Mária po desiatich rokoch pochopí, že žiť sa musí dať aj inak a od muža, ktorý ju roky bil a týral, odíde. Stretne inú lásku, ktorá sa začne nezvyčajnou sympatiou štvorročnej polosiroty Veroniky k nej a končí happyendom, keď si po prekonaní úskalí opatrnosti a nedôvery z nového partnera nájdu k sebe cestu s Veronikiným otcom.

Autorka má vynikajúco odpozorované mnohé situácie aj z odbornej stránky, pretože veľa dejových prvkov je z nemocničného prostredia. Príbeh sa odohráva v Bratislave, jej prostredie je preto čitateľovi dôverne známe a o to presvedčivejšie. Napriek tomu, že kniha je rozčlenená do niekoľkých kapitol, plynie tak, že ju nemožno odložiť skôr, ako na poslednej strane. Nejde o ,,sladký" románik, kde sa všetko dobre skončí. Ide o príbeh zo života, ktorých sa denne stávajú stovky, ktoré sa nás týkajú i netýkajú, ale jednoznačne nimi všetci bez rozdielu žijeme.

Mira Grochalová