Recenzia
Martin Gajdoš
18.01.2013

Príhody v divočine

 

 

Zlatý fond literatúry pre deti a mládež

Ľudo Ondrejov

Príhody v divočine

Bratislava, Ikar 2003

Hneď tri klasické cestovateľské prózy slovenskej literatúry pre deti a mládež – Africký zápisník, Horami Sumatry a Príhody v divočine – z pera Ľuda Ondrejova sa vďaka vydavateľstvu Ikar dostávajú do rúk ďalšej generácii čitateľov.

Cesta, ktorú zachytáva všetkým školákom dobre známa próza Africký zápisník, sa nemôže začať nikde inde ako v ústí afrického veľtoku Kongo. Spolu so svojím druhom Tanganikom, mocným černochom, prechádza rozprávač-cestovateľ savanou a preniká do nebezpečného pralesa. V poradí druhej próze – Horami Sumatry – sa opäť presekáva nepreniknuteľnou džungľou, aby spoznával nástrahy, ale aj krásu divokej prírody, najmä však jej exotických zvieracích obyvateľov. Poslednou prózou v poradí sú Príhody v divočine. V nej autor hádam najviac porovnáva a uvažuje nad rozdielmi medzi africkou divočinou a prírodou svojej domoviny, Slovenska (napr. “Tiger nie je nič iné ako veľká divá mačka. Zabíja práve tak bez potreby a krvilačne ako mačka a tieto dve zvieratá sa v mnohom podobajú. Povahou sú si priveľmi blízke.” (s. 171)), ako aj nad potrebou hľadania spôsobov vzájomného spolužitia civilizácie a prírody. (Pomáha domorodcom pri naháňačke za ľudožravým levom, pričom však na ostatné zvery poľuje najmä filmovou kamerou.)

Idylické obrázky i vzrušujúce prekvapenia – to všetko, aj napriek vyše polstoročiu od vzniku knihy, oslovuje všetky mysle s dverami dokorán pre fantáziu.

V Zlatom fonde slovenskej literatúry pre deti a mládež v novom vydaní v Ikare vyšli: F. Kráľ: Čenkovej deti a Jano, H. Zelinová: Jakubko, M. Rázus: Maroško, J. Bodenek: Ivkova biela mať, T. Vansová: Sirota Podhradských, Ľudo Ondrejov: Zbojnícka mladosť.