Recenzia
Miroslava Grochalová
08.11.2010

Proroctvo sestier - Michelle Zinková

Michelle Zinková: Proroctvo sestier, Bratislava, Ikar 2010

Preklad Zuzana Szaboová

Ako charakterizovať knihu, ktorú ak raz vezmete do ruky, nepustíte ju, kým si neprečítate poslednú vetu? A čo je horšie, keď máte v ruke iba prvú z troch častí trilogie a všetko sa vo vás chveje nedočkavosťou, vaša fantázia splieta možné i menej pravdepodobné pokračovania a postupne sa strácate v nespočetných zákutiach tajomna, ktoré vás doteraz elektrizovalo? Je celkom jedno, či máte 15 alebo 40 rokov. Ak máte v sebe zmysel pre veci tajomné, mystické, alebo dosiaľ len nevysvetlené, začítajte sa. Michelle Zinková sa touto knihou zaradila minulý rok medzi desať nejlepších debutov pre mládež. Hlavnými hrdinkami príbehu sú dvojičky Lia a Alice Milthorpové. Logicky by mali spolu držať pomyslný povraz za jeden koniec, ale stoja proti sebe. Postupne riešia a odmotávajú pavučiny z pradávneho proroctva, ponoreného v tajomstve, ktoré ich zároveň spája i rozdeľuje.

Príbeh sa začína nad hrobom ich otca, ktorého našli mŕtveho v Temnej izbe, kde pred rokmi skonala aj ich matka.

Krátko po jeho smrti sa na Liinom zápästí objavuje zvláštne znamienko a udalosti sa rozhýbu nevídaným tempom.

 Liin priateľ James objaví veľmi starú knihu s jednou jedinou stranou. Tá však obsahuje text mysteriózneho príbehu o padlých anjeloch spojený s ťažko zrozumiteľným proroctvom.

Lia čoskoro dostane od neznámeho dievčatka zvláštny medailón, ktorý ju svojou silou priťahuje aj desí zároveň. Zoznámi sa s mladou veštkyňou Soniou, a práve tá jej poodhalí trochu viac. Postupne ju učí porozumieť rôznym znameniam a pochopí, že ak sa nechce stať obeťou tajomných síl, musí sa spoľahnúť sama na seba.

Komu a čomu uveriť? Kto a čo ju posúva k rozuzleniu? Kto a čo ju vedie a akou cestou vlastne?

Miroslava Grochalová