Recenzia
František Hruška
03.11.2023

Pútavý príbeh o krajčírskom remesle

Ak dnes chceme napísať knihu o dievčati, ktorému sa splní sen, keď dostane kufríkový šijací stroj na kľuku, musíme sa vrátiť o sto rokov dozadu. Bianca Pitzorno v románe Sen o šijacom stroji zasadila príbeh o krajčírskom remesle na začiatok minulého storočia, v ktorom je rozprávačkou mladé dievča, sirota.

Tá žije so svojou starou mamou, krajčírkou. Keď sa od nej naučí zvládať toto remeslo, prostredníctvom svojej práce sa dostáva aj do domov bohatších rodín, kde oceňujú jej šikovné ruky. Toto je základné pravidlo fabulačného plánu románu. Jednotlivé kapitoly sú venované príbehom rodín, pre ktoré dievča šije šaty.

Prvý je spojený s mladou dcérou bohatého podnikateľa, ktorá sa zaľúbi do markíza a chce sa za neho vydať aj proti vôli otca. Ester je vzdelané, sebavedomé dievča, ktoré si vie presadiť svoje, a tak otec ustúpi s podmienkou, že s vydajom počká, kým bude plnoletá. Šťastný príbeh sa skomplikuje ťažkým pôrodom, pri ktorom si mladá manželka náhodou vypočuje rozhovor manžela s lekárom. Zistí, že keď si mal manžel vybrať medzi záchranou manželky alebo potomka, pre rodové záujmy si vybral potomka. Šikovná babica zachráni oboch, no sklamaná Ester už nechce manžela viac vidieť.   

Povesť šikovnej, ale nie drahej krajčírky privedie hlavnú hrdinku aj do rodiny bohatého, ale lakomého sudcu, kde si manželka a dcéry nechávali posielať šaty známych značiek z Paríža. Sporivý sudca to zatrhol a škatule so značkovými šatami boli len divadlom pre susedov; šaty sa šili doma z látok, ktoré im z Paríža dodával jeden priekupník. To všetko až do chvíle, kým nevyšlo najavo, že pri návšteve kráľovnej sa objavili v šatách z látky, z ktorej si v Paríži nechávali šiť šaty prostitútky.

Pitzorno je nielen skúsenou rozprávačkou pre citlivé mysle mladých čitateľov, ale aj invenčnou zostavovateľkou zápletiek, a tak epizóda s americkou novinárkou dostane skoro detektívny nádych, keď ju tesne pred návratom do Ameriky nájdu mŕtvu. Polícia uzavrie prípad ako samovraždu, hoci to vylučuje množstvo zistených faktov.

Záverečná kapitola potvrdzuje, že autorka pri písaní predsa len najväčšmi myslí na svojich mladých čitateľov a chce im odovzdať posolstvo, ktoré ich zaujme, poučí aj povzbudí v tom, že život sa napriek rôznym ťažkostiam a prekážkam nakoniec dostane do tých správnych koľají. Je to aj pocta remeslu, ktoré sa voľakedy blížilo umeniu, no potom sa premenilo na továrenskú veľkovýrobu.

Bianca Pitzorno je veľmi známa talianska autorka literatúry pre mládež a hoci táto kniha nie je určená priamo mladým čitateľom, jej jazyk, spôsob rozprávania, organizácia textu a videnie sveta nesú stopy jej dlhoročnej práce pre toto publikum. Podobne ako jej prvé úspešné dielo, venované historickej postave z dejín Sardínie, Život Eleonóry d´Arborey (La vita di Eleonora d´Arborea), ktoré sa opiera o výsledky archívneho výskumu, no živosť postáv a opis prostredia je výsledkom fantázie autorky.

Autori kníh pre mládež sa politickým témam zvyčajne vyhýbajú, ale Pitzorno pracovala ako novinárka a publicistka. Keď ju vývoj na talianskej politickej scéne znepokojil, premietlo sa to aj do jej tvorby a v románe Tornatrás nájdeme explicitné narážky na dobové dianie. Hlavnou postavou je podnikateľ, ktorý si mimoriadne potrpí na svoj obraz pred verejnosťou, na čo využíva svoje súkromné televízne stanice a bohatstvo, ktoré získal neraz špekulatívnym podnikaním. Pre talianskych čitateľov sú tam zjavné paralely s Berlusconim, jeho vystupovaním, politickým programom a spojencami.

Tvorba Biancy Pitzornovej má všetky predpoklady dosiahnuť čitateľský úspech. Dlhý zoznam jej diel dokumentuje autorkina pracovitosť, bohatý dej, široká paleta postáv a premenlivosť ich osudov poukazuje na jej plodnú invenciu a zdanlivo jednoduchý, ale presvedčivý jazyk, si vie získať čitateľov. O slovenský preklad Sna o šijacom stroji sa navyše postarala skúsená prekladateľka Mária Štefánková, ktorá má k literatúre pre mládež blízko (preložila aj Pitzornovej knihu pre ešte mladších čitateľov Domček na strome, ktorá vyšla vo vydavateľstve Verbarium).