Recenzia
Margita Bíziková
31.01.2012

Rafa - Rafael Nadal a John Carlin - Tenisový mág z ostrova Malorka

Tenisový mág z ostrova Malorka

Bratislava, Timy Partners 2011
Preklad Andrea Zererová a Anna Zererová

Má dvadsaťpäť rokov a v tenisovej kariére dosiahol všetko, čo sa dá. Vyhral všetky grandslamové turnaje, bol svetovou jednotkou a pýši sa olympijským zlatom. O zárobku sa ani nezmieňujem. Priznám sa, moje fanúšikovské srdce patrí Djokovičovi a Federerovi, oceňujem však Nadalovu hru a nesmiernu húževnatosť a využijem každú príležitosť sledovať jeho zápasy. Na jeho sústredenej tvári nabudeného bojovníka som však počas zápasu nikdy nevidela ani záblesk úsmevu. V kľúčových finálových zápasoch som vždy priala víťazstvo jeho súperovi, a tak som sa aj trošku zahanbila pri čítaní o jeho sklamaní a neutíšiteľnom plači po prehre vo Wimbledone roku 2007. O rok však najprestížnejší turnaj vyhral a stal sa svetovou jednotkou.

Kniha Rafa hovorí o ceste k tomuto triumfu cez podrobný opis wimbledonského finále 2008 proti Federerovi pretkávaný rozprávaním o súkromí šampióna a predzápasových rituáloch. Mladík z Malorky naháňajúci na dvorcoch strach je však v svojom vnútri plachý mladý muž, ktorý nemá rad tmu a spí so zažatým svetlom, má strach z búrky, miluje more, ale bojí sa ho a pláva v ňom len vtedy, keď vidí na dno. Nemá rád paradajky, ani syr, ani šunku. Nie je vzorom v stravovaní, miluje nutellu, čokoládu, zemiakové lupienky a olivy. Jeho ostrovom istoty je Malorka a ich dom. Ťažko znášal rozchod svojich rodičov, až tak, že sa to odzrkadlilo na jeho výkonoch a zdraví. Našťastie, veľká nadalovská súdržná rodina zvládla situáciu a pochopila aj otcove rozhodnutie opustiť mamu.

Tenistova mama spolu s mladšou sestrou Maribel a priateľkou Máriou Franciscou sú ženy jeho života. Za dôležitejšie ako slávu, peniaze a víťazstvá pokladá mama normálnosť. Je na syna hrdá, ale nemá potrebu o tom hovoriť, lebo jej úlohou je vytvárať pokojné zázemie a byť naporúdzi, keď treba. Napríklad, keď je zranený.

Po prečítaní Rafovej výpovede o sebe a tenisovom svete mi na poslednom turnaji tohtoročnej sezóny v Londýne bolo ľúto, keď mu Federer uštedril „kanára“. Malorčan vie totiž oceniť kvality súpera. Priznal aj, že musí oveľa viac trénovať ako Federer, lebo je menej talentovaný. Pokladá za nespravodlivé finančné ohodnotenie výkonov iných športovcov, opisuje predzápasovú prípravu, ktorá pozostáva nielen z masáže a studenej sprchy, ale aj obstreku ľavého chodidla a bandážovania kolien a prstov na rukách. Vrcholoví športovci platia za víťazstvá aj bolesťou a zdravím. V knihe sa zoznámite aj s ďalšími sympatickými názormi a zaujímavosťami zo zákulisia veľkého tenisu. Ak vám ušlo, že koncom roka 2008 vyšla kniha Tenisový génius Roger Federer, mám dobrú správu, ešte nie je vypredaná.