Preklad Patrick Frank
Ikar 2014

Mysteriózny triler anglického autora poteší čitateľa, ktorý hľadá v knihách tajomstvo a napätie. Tajomstvo sa dá vytušiť už z názvu a ďalších podtitulov na obálke: oživovateľ a smrť ich neumlčí. Napätie zas vyplýva z kompozične gradačného radenia motívov, takže autor absolútne saturoval všetky dôležité požiadavky žánru.

Hlavnou postavou je Jonah Miller. Patrí medzi oživovateľov – ľudí, ktorí dokážu po smrti na krátky čas oživiť mŕtvolu a prípadne zistiť to najdôležitejšie o jej smrti. Pracuje v špeciálnych jednotkách polície. Tá zo spomenutého postupu mimoriadne profituje pokiaľ ide o objasnenosť zločinov. Ale všetko má svoje ale. Totiž: nielen polícia môže mať z toho úžitok, rovnako si môžu pomôcť poisťovacie spoločnosti a takáto jedinečná schopnosť sa zíde aj pri výskume. Zvlášť keď sa objaví niečo starodávne, strašidelné, neľudské a zlé! Jonah Miller nie je sám, oživovateľov je po celom svete množstvo a niektorí veľmi dobre poslúžia plánom istej spoločnosti, ktorá sa chystá tú zakopanú záhadu z dejín vyviesť cez médiá oživovateľov do súčasnosti. Príbeh sa komplikuje a naberá na obrátkach. Čitateľa môžu fascinovať chvíľkové prebudenia mŕtvych, ich nezvyčajné správanie. Autor tu využíva hororové prvky. No čerešničku na tortu svojho textu kladie, samozrejme, v závere. Starodávne zlo si sem do nášho sveta prekliesni cestu. Situácia sa vymyká spod kontroly, až si človek pomyslí, že sa nám veru neoplatí zahrávať s vecami, ktoré nás presahujú a o dôsledkoch ktorých ani netušíme. Ale čo narobíme, keď už raz takí sme...

Ide o šikovný román pre čitateľov hľadajúcich zimomriavkový relax. Netvrdím, že vám autor zaspieva ódu na rozum, ale dej sa snažil dávkovať v rozkošne napínavých partiách. Navyše, celú filozofiu oživovania verne argumentuje! A tak to má byť v modernom populárnom texte v 21. storočí.