Recenzia
22.12.2004

Rozprávkové knižky - Magická sila rozprávky

Magická sila rozprávky

Na našom redakčnom stole sa ďalšie vydanie leporela Márie Rázusovej-Martákovej Môj macík (Belimex 2004)objavilo v deň, keď boli uverejnené výsledky medzinárodného prieskumu PISA, v ktorom naši deviataci obstáli priemerne a pokiaľ ide o čítanie podpriemerne. Každý, kto vošiel do redakcie si hneď Môjho macíka všimol a s hlasitým ,,jéééj” začal recitovať: ,,Šijem, šijem pomaličky, košieľku i nohavičky…” Toto leporelo bolo základnou lektúrou pre všetkých viac ako dvadsaťročných a som si istá, že polovica z nich si z Môjho macíka pamätá aspoň veršík. Čítali sme ho v škôlke aj doma. Zdôraznila by som to doma, lebo výsledky čitateľských prieskumov dokazujú, že čitateľské návyky sa získavajú v rodine a tiež priamu súvislosť medzi čítaním v dospelosti a čítaním rozprávok rodičmi v detstve. Ak dnešné deti nečítajú, nemôžeme z toho viniť ani školu, ani médiá, ani počítače. Je to v rodine. Základom prípravy detí na život v EÚ nie je len znalosť cudzích jazykov, je to čítanie a porozumenie prečítaného textu. A túto výchovu k tejto zručnosti treba začať hneď, trebárs Mojím macíkom alebo Dobšinského rozprávkami. Ich mágia je neprekonateľná a môže naučiť aj dnešné detí čítať.

Najkrajšie rozprávky o zlate Pavla Dobšinského

Žilina, Knižné centrum 2004

Igor Válek prerozprával a Ján Vrabec zilustroval 14 rozprávok nášho najznámejšieho zberateľa a ako jednotiaci motív si vybral zlato. Nájdeme tu Zlatú priadku a Zlatovlásku, Mahulienu Zlatú pannu, ale aj menej známe Zlatovlasé dvojčatá či Zlatí bratkovia. Všetky spája typické rozprávkové gradovanie príbehu, víťazstvo spravodlivosti a lásky, náprava krívd a potrestanie zlého. Spoločným posolstvom je, že nie zlato v truhlici, ale zlato v srdci prináša lásku a šťastie.

Mária Ďuríčková

Zlatá priadka

SPN – Mladé letá 2004

Dotlač 2. vydania týchto skvostne interpretovaných rozprávok poteší srdcia malých aj veľkých, ponúkne živý nádherný jazyk, krásne obrazy, vynikajúci rytmus a melódiu. Knižka zaujme obsahom, ilustráciami Petra Cpina, ale predovšetkým čarovnou slovenčinou, ktorá prispeje k obohateniu detskej slovnej zásoby.

Veľká kniha rozprávok, básničiek a riekaniek

Bratislava, Perfekt 2004

Kombináciou prekladu anglickej knihy so slovenskými riekankami, hádankami, vyčítankami a básničkami vznikla krásna kniha (aj ilustrácie sú doplnené našou výtvarníčkou Danicou Pauličkovou). Svojou skladbou - rozprávky o medveďoch, klasické rozprávky, rozprávky o zvieratkách a vynikajúci výber z našej ľudovej tvorby a textov pre najmenších predurčujú knižku na úspech.

Najkrajšie rozprávky Hany Zelinovej

Žilina, Knižné centrum 2004

Mesto Vrútky s vydavateľstvom Knižné centrum plánovali na tento rok oslavu krásneho životného jubilea Hany Zelinovej aj vydaním knižky jej rozprávok. Žiaľ, vyšla len knižka, z ktorej sa už autorka nepotešila, my si ju však môžeme vychutnať. Klasické rozprávky Najkrajšie perly a Kone kráľa času dopĺňajú krátke rozprávky zo sveta prírody a najmä rodiny. Rozprávky zo súčasnosti majú didaktický podtón a zameriavajú sa na zlepšovanie medziľudských vzťahov. Všetky rozprávky spája leitmotív: ,,Aby človek mohol byť šťastný, potrebuje ľudskú lásku. Šťastie nemá ani jedna sudička vo svojom batôžteku. To dáva iba človeku človekovi.”

Rozprávkový venček

Bratislava, Matys 2004

Hupi-hup, hupi-hup,

Najedli sa mačky krúp.

Mačence sa hnevali,

Že im krúp nenechali.

Túto a ďalšie riekanky, básničky a rozprávky nájdete v tomto výbere s ilustráciami Dagmar Koškovej. Od ostatných výberov sa líši tým, že tu nájdeme aj rozprávku O Smolíčkovi, O Budulínkovi, Pampúšik a známu rozprávku O repe. Vyše 100 strán bohato ilustrovaných textov je skvelým čitateľským základom.