Recenzia
Vladimír Radosa
18.05.2007

Sára – Dominik Dán – Hra s najvyššími kartami

Hra s najvyššími kartami

Hra s najvyššími kartami

Dominik Dán: Sára

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2006

Sára Schmittová je úspešná mladá žena, ktorej nič nechýba. Luxusný dom v milionárskej štvrti Brati... pardon: Nášho mesta, činčilové kožuchy, úspešná kariéra na chirurgii a nadupané BMW. Práve za jeho volantom odhaľuje svoju pravú tvár – bezohľadnú, agresívnu a nadradenú. Určite sa aj vo vašom okolí nachádza minimálne jedna žena podobného typu a vy potom už len zauvažujete, či by ste si ju dokázali spojiť s pojmom nežné pohlavie. Aj mužov si vyberá podľa hrúbky peňaženky a pozície na rebríčku moci. Po použití ich odhodí ako prázdnu škatuľku od cigariet.

Sponzorom jej luxusného života a nemenej zaujímavou osobou je jej otec. Aj keď s ním sa na rozdiel od Sáry život nemaznal. V detstve nedobrovoľný pobyt v koncentračnom tábore, v období normalizácie aj napriek červenému diplomu z ekonómie kariéra vodiča mliekarenského auta, odhalenie lesbickej orientácie manželky a jej neskoršia samovražda. Jeho veľká chvíľa prichádza po roku 1989. Založí prvú súkromnú banku ADRIA a dostáva sa na výslnie. Ako člen vplyvného medzinárodného konzorcia sa snaží získať si peniazmi späť dôveru svojej dcéry, ktorá ho obviňuje z matkinej tragédie. Osud však rozhodne inak a jeho snahu ukončí guľka do zátylku.

Tu nastupuje na scénu oddelenie vrážd. Vzhľadom na to, že obeť pochádza z vyšších kruhov, od začiatku je jasné, že k  vyšetrovaniu sa bude pristupovať v rukavičkách, aj keď rešpekt pred autoritami nie je práve silnou stránkou otrlých vyšetrovateľov. Vytipovanie a zaistenie podozrivého netrvá dlho, no zasiahne ich na najcitlivejšom mieste. Pochádza totiž z ich vlastných radov... Richarda Krauza a Jozefa Fischera však nie nadarmo považujú za vyšetrovateľskú elitu. Objavujú súvislosti svedčiace o tom, že ich kolega sa stal nevedomky súčasťou diabolského plánu chladnokrvného manipulátora. O vyšetrovanie sa však zaujíma aj ministerstvo vnútra a vojenská kontrarozviedka, a tak aj vďaka nim sa pred očami vyšetrovateľov odkrýva hra s najvyššími kartami.

Dominik Dán má svojich chlapcov z oddelenia vrážd rád. Nie sú to žiadni superhrdinovia z hollywoodskej produkcie, naopak, ľudia z mäsa a kostí. Chodia s rodinou na sobotný olovrant do mekáča, po opici u ex-kolegu Jumba im na druhý deň treštia hlavy, no predovšetkým sa snažia robiť svoju prácu najlepšie, ako vedia. Autor je ich ústami častokrát sarkastický, pričom nešetrí nikoho navôkol, ani ich samotných. Partiu z oddelenia vrážd si nemôžete neobľúbiť – nenásytného jedáka Váňu, rešpektovaného veterána Burgera, preslávené duo Krauza a Fischera, rovnako ako počítačové eso Vosku prezývaného Bill Gates. V kombinácii so skvelou zápletkou a svižným dejom si vás získajú od prvých riadkov a pre nás, ktorí sme sa, žiaľ, o ich autorovi dozvedeli neskôr, ako si to možno zaslúžil, vyvolajú hlad po jeho ďalších príbehoch. Dán je prosto Slovák, ktorý píše skvelé detektívky.

Vladimír Radosa