Recenzia
07.01.2005

Silvester Lavrík Slovensko v lete - Svieža správa o slávnom putovaní

Svieža správa o slávnom putovaní

Silvester Lavrík

Slovensko v lete

Levice, Koloman Kertész Bagala (LCA Group) 2004

Na prvý pohľad je Slovensko v lete od Silvestra Lavríka páčivé. Keď si knihu však človek prečíta, nevie, kam ju má presne zaradiť. Nie je to ani sprievodca po Slovensku, na to je v nej málo faktografie. Na druhej strane je v nej priveľa faktografických údajov a primálo zážitkov z cesty na to, aby to bol cestopis. Navyše je na viacerých miestach nezmyselne preseknutá rozhovormi s premiérom Mikulášom Dzurindom. (Ich pozitívny tón poukazuje na to, kto si túto knihu objednal.) Sám autor knihu nazval záznamom letného putovania alebo zbierkou pohľadníc.

Čitateľ sa hneď na začiatku dozvie, že premiér Mikuláš Dzurinda pozval autora, aby ho sprevádzal na jeho ceste letným Slovenskom a túto novovekú púť zapísal. Lavrík túto úlohu splnil. Do bodky. Napísal pozitívnu knihu o Slovensku, v ktorej Slovákom pripomenul aj ich slávnu minulosť, aj ich perspektívy, aj opísal množstvo krásnych a pre mnohých  neznámych miest, ktoré sa vyplatí navštíviť. Ale mierne kritický pohľad by skutočne neuškodil.

Navyše táto kniha pripomína propagačné materiály cestovných kancelárií. Nádherné farebné letáky o úžasných miestach, ktoré človek musí bezpodmienečne navštíviť. Letáky, v ktorých nenájdete nič negatívne. A takto pôsobí aj Lavríkova kniha. Je vytlačená na dobrom papieri, s kvalitnými fotografiami a pozitívnym textom, ale všetci zo svojich skúseností vieme, že by sme ich nemali brať celkom vážne. A tak by čitateľ mal brať aj túto knihu: tešiť sa z Lavríkovho sviežeho jazyka a jeho neošúchaných metafor a pekných fotografií Pavla Pekarčíka. Otázkou ostáva, čo alebo koho má kniha Silvestra Lavríka vlastne propagovať.

-lip-