Slová klamú! – Marián Grupač – Fabulácia nie je klamstvo

Fabulácia nie je klamstvo

Fabulácia nie je klamstvo

Marián Grupač: Slová klamú!, Martin, Vydavateľstvo Matice slovenskej Martin 2008

  Marián Grupač názvom svojho románu akoby navádzal čitateľa, nech literárny príbeh neberie priveľmi vážne. Kniha Slová klamú! s podtitulom Príbeh zrady a narodenia (po predchádzajúcich autorových zbierkach poézie a poviedok) je žánrovo bližšie k objemnejšej novele než k románu. Príbeh je dosť dobre rozpracovaný, približuje štyridsiatnika Mareka Godúra, ktorému autor zrejme priradil viaceré autobiogragfické prvky: „V čase, keď Marek začal v hlavnom meste – už počas štúdií na vysokej škole – pracovať, usiloval sa istý čas napĺňať i svoje literárne ambície. Pôsobil ako redaktor v časopise pre mladú literatúru a umenie a písal i vlastné beletristické texty. Krátko potom, ako mu vyšla prvá kniha, útla zbierka poviedok, ho ktorási slovenská spisovateľská organizácia nominovala na medzinárodné spisovateľské sympózium do Milána v Taliansku. Ako jediný zástupca zo Slovenska, reprezentant mladej nastupujúcej literárnej generácie, sa tak zaradil do zvláštnej čeliadky jarých literátov z Európy, Ameriky, Afriky a z niektorých štátov Ázie.

  Hlavný hrdina rezignuje na svoje literárne ambície, stane sa úspešným vydavateľom. Nie je však celkom spokojný, a keď zbadá v novinách fotografiu mŕtvej ženy, ktorá mu pripomína bývalú frajerku Alicu, nie je už ani pokojný. Marek uvažuje, či má polícii pomôcť s identifikáciou ženy. Takmer detektívna zápletka ho však vyvedie zo zabehnutých koľají biznisu, ktorý je založený na nápade tlačiť knižné texty na toaletný papier. Na ňom si môžu zákazníci rýchlo prečítať napríklad poviedku, a potom ju jednoducho spláchnuť... Bývalý nádejný autor a teraz podnikateľ Marek našiel jednoduchý spôsob ako distribuovať literatúru medzi veľmi zaneprázdnených čitateľov. Sám autor tohto nápadu aj knihy Slová klamú!, spisovateľ Marián Grupač neprezrádza, či by sa aj jeho vlastné diela mali distrubuovať a použiť týmto spôsobom...

  Umenie fabulácie je atribútom knihy, ktorá chce podať pútavý príbeh. M. Grupač vie fabulovať, dokáže rozohrať zápletku a stihne aj pribrzdiť pred spletitými zákrutami, v ktorých by mohol dostať šmyk. Vzbudí v čitateľovi záujem o pointu - kto koho vlastne klame. Koniec je však otvorený a akoby bezradný, hoci hlavná postava nájde rozuzlenie – mŕtvym treba nechať ich pokoj a živým sa dá občas aj pomáhať. To však nie je žiadne klamstvo, to je bežná pravda. Autor sa prefabuloval k tomuto poznaniu napriek názvu knihy, ktorý je iba bežnou mystifikáciou.

Roman Kaliský-Hronský