Dorota Maslowska: Sneh a krv

Smiešno-bôľny prúd nadávok, poetizmov a metafor doslova sa valiacich z úst tínedžera, ktorého opustilo dievča, desí, rozosmieva a znepokojuje. Téma mládež, drogy, sex, násilie a extrémizmus nie sú nové, 18-ročná Maslowska ju však ,,zabalila” do originálneho rýchleho, esemeskovito skratkovitého jazyka založeného na slangu, vulgarizmoch a nápaditej obraznosti. Drsná výpoveď tak paradoxne pôsobí poeticky. Maslowskej hrdina na 240 stranách, ktoré sa udejú počas 48 hodín, vykričí všetky svoje krivdy a bolesť celého sveta: od kultu peňazí a značiek, cez ekológiu a ochranu zvierat až po tunelovanie a zmanipulované súťaže krásy. Celé rozprávanie je rámcované motívom nejasnej poľsko-ruskej vojny, ktorý autorke slúži na ironizovanie prehnaného poľského vlastenectva, ale zároveň jej ponúka univerzálneho nepriateľa, ktorý je vinný dokonca aj za to, že hlavnému hrdinovi Silnému zdochne pes, hoci pravdou je, že bol zdrogovaný a nedal mu žrať.

Autorka svojich hrdinov, stratených v súčasnosti, karikuje s láskavou iróniou. Oduševnená anorektická vegetariánka Andžela jedáva päť zrniek ryže a v kabelke nosí svoj prenosný svet romantických spomienok. Výborná študentka Ala nevie ako funguje skutočný svet, Nataša a Magda túžia odísť do Nemecka a Silný už vlastne nechce nič konkrétne. Všetci však v hĺbke svojej duše túžia po jednom jedinom: láske.

Román, ktorý vyšiel vlani v Poľsku pod názvom Poľsko-ruská vojna pod bielo-červenou zástavou, získal v Poľsku cenu Nike a bol preložený do viacerých jazykov.