Juraj Šlauka: Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek

Bratislava: Slovart, 2020

 

Vianoce sú predo dvermi, ale snehu nikde. Pre hlavnú hrdinku knihy Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek, to nie je vec na hodenie za hlavu. „Raz nasneží, inokedy nenasneží,“ snaží sa ju upokojiť mama. Ale darmo. Kata má svoje predstavy o sviatkoch, a navyše, ani ten stromček na námestí nie a nie sa rozsvietiť. Nuž, zdá sa, že s tým treba čosi urobiť.

To pomyselné „čosi“ je základom príbehu o malom dievčatku so zvedavou a dobrodružnou povahou. Kata je sklamaná z „nevianočného“ počasia, no počas potuliek mestom sa jej pošťastí stretnúť malé zatúlané mačiatko. Nazve ho Vločka a chystá sa ho zachrániť, pretože sa zaseklo na strome. Osud berie do vlastných rúk, vyskočí na hasičský rebrík a – čuduj sa svete – ten vedie kamsi do výšky.

Kata neváha a vyberie sa hore. Tam na ňu čaká oblačná krajina, ktorej pevnou rukou vládne neprívetivá Oblačná kráľovná. Jej závislosť od čistoty ju celkom obrala o zdravý úsudok. Malých tvorčekov prašuľkov nemilosrdne zatvára do hradných temníc. Všetko len pre jeden cieľ – aby sa nemohli spojiť s číro-čistými oblačnými ľudkami a nevykryštalizovali do snehových vločiek.

Kate je celkom jasné, prečo u nich doma nesneží, a rozhodne sa situáciu riešiť. Nasleduje jej veľká oblačná záchranná misia, z ktorej by azda mohlo vzniknúť zopár bielych chumáčikov. „Sneh je predsa obrovská biela perina z maličkých snehových vločiek. Sánkovačka, guľovačka, snehuliaci... To je sneh! Sneh, to sú pravé Vianoce!“ rozjíma Kata pred obyvateľmi oblačnej krajiny. Na svojej ceste hrdinka stretáva viacero postáv, pričom každá z nich je zapamätateľná a výrazná. Vodná babička v jaskyni napríklad rozpráva prostredníctvom vtipných rýmov: „lebo tam, kde je láska, tam nájdeš nehu. A tá sa zmení na vločky snehu. Tie potom dopadnú na zem, tam k vám...“. Ale je tu aj malý Prašuľko – trochu vystrašený z neustáleho prenasledovania, aj nápomocný a chápavý Kvapko.

Bohato ilustrovaná knižka deťom ponúka predovšetkým dobrodružné čítanie. Nejde o symbolickú ani filozofickú rozprávku – Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek je založená na pútavom a napínavom príbehu. Dej je pomerne zhustený a kapitoly na seba veľmi šikovne nadväzujú. Autori knižky zvolili menej tradičnú formu a text prepojili početnými ilustráciami, ktoré ho nielen dotvárajú, ale aj spoluvytvárajú.

Trochu je náročné vyznať sa v tom, kto vlastne knižku napísal (keďže na prebale sa autorstvo neuvádza). V tiráži sa potom možno dočítať, že autorom textu je Juraj Šlauka, autormi námetu Veronika Kocourková a Simona Hrušovská a ilustrátorkou je taktiež Veronika Kocourková.

Juraj Šlauka zvolil dynamický štýl rozprávania, založený najmä na dialógoch a menej na opisoch. Detský čitateľ (alebo poslucháč) si tak pri knihe veľmi nevydýchne, tempo je totiž naozaj vysoké a neustále graduje. Treba však podotknúť, že autor tento koncept zvládol a po celý čas šikovne balansoval na vlne krivky pozornosti bez toho, aby prijímateľa príliš zahltil. Kniha je vhodnejšia na samostatné čítanie deťmi prvého stupňa (aj keď prebal uvádza údaj 5 plus). Samozrejme, ujme sa aj pri spoločnom čítaní s rodičmi – len od nich bude pravdepodobne vyžadovať o čosi väčší umelecký zápal.

Pozitívne možno hodnotiť humor knihy. Ten je evidentný nielen vo výtvarnej, ale aj v textovej časti a stáva sa príjemným a vítaným rozptýlením  v porovnaní s mentorstvom, ktoré sa do literatúry pre deti vždy rado vkradne. Svojich čitateľov si kniha nepochybne nájde aj  vďaka príťažlivému vizuálnemu spracovaniu. Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek vznikla pôvodne ako animovaná rozprávka – knižné spracovanie sa tak dostalo na rad až neskôr. Pri danom koncepte zvykne kvalita textovej zložky pokrivkávať, čo sa v tomto prípade, našťastie, nepotvrdilo. Rozprávka o Kate Strofovej je dobrodružným a vtipným vianočným čítaním.