Recenzia
15.12.2016

Som rodič a čo s tým? 2 - Mária Tóthová Šimčáková

Výchova dnes musí byť efektívna. Rodič by mal vedieť, čo chce dosiahnuť tým, čo koná. Ak chceme dieťa potrestať a zakážeme mu pozerať televíziu, mali by sme vedieť, aké psychologické dôsledky budú nasledovať. Uvedomí si naše dieťa, prečo sme to urobili, a vezme si z toho ponaučenie? Je odobratie odmeny vhodný trest pre 6-ročné dieťa alebo je v tomto veku zbytočný?

Kniha psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej Som rodič a čo s tým? 2 (Fortuna Libri 2015) sa zameriava na konkrétne problémy vo výchove detí od 6 do 12 rokov – zlosť a jeho príčiny, strach a úzkosť, problémové správanie sa v škole, šikanovanie, rozhovory o smrti, súrodenecká rivalita, hyperaktivita. Jej súčasťou sú aj životné príbehy rodičov, omyly alebo stereotypy vo výchove. Publikáciu oživujú ilustrácie na každej strane, vtipné a farebné detaily od Davida Soboňa.

Ak dieťa neposlúcha, nereaguje a robí všetko pre to, aby nás nahnevalo, možno chce len upútať našu pozornosť. Niekedy ho podvedome vedieme k nevhodnému správaniu tým, že sa na tom smejeme a situáciu zľahčujeme. Sme radi, že je živé a veselé, a podvedome toto správanie obdivujeme. Dieťa chce našu pozornosť a vie, že si ju takýmto spôsobom získa.

Jeden deň sa dieťaťu nedarí a my nevieme, ako mu pomôcť, inokedy zažíva úspech. Ako tento okamih úspechu zachytiť a rozvíjať ho do budúcna? Každý človek má nadanie pre niečo iné. Hovorí sa, že neúspešní ľudia len nenašli svoj talent skrytý hlboko v sebe. Naviazali sa na niečo, v čom nie sú dobrí, a ďalej svoje nadanie nehľadali. Súčasťou knihy je návod, ako ho identifikovať a rozvíjať. Autorka sa zaoberá aj aktuálnymi témami, ako je rozvod a nový partner v rodine, výučba jazykov, „kyberšikanovanie“, moderné hračky. Rozoberá však aj klasické témy –  prvá láska, prvé kroky v škole alebo domáce úlohy.

Každý rodič si želá, aby jeho dieťa obstálo v rýchlom svete plnom nástrah. U niektorých rodičov prevláda názor, že autoritatívny typ výchovy je pre deti nevhodný, pretože sú potom ustráchané. Preto svojich potomkov vedú liberálnym štýlom – všetko je dovolené a dieťa je stredobodom domácnosti.

Z nikoho z nás sa pravdepodobne nestanú dokonalí rodičia. Pár dobrých rád od psychológov však nikdy nie je na škodu. Zjednodušujú život zaneprázdneným rodičom. Je lepšie si niečo prečítať, ako sa učiť na vlastných výchovných chybách.