Recenzia
Anna Jurišová
13.12.2016

Spod Kráľovej hole - František Bardy

Niekto zbiera poštové známky a ukladá ich do albumov, iný zase mince, sošky, motýle… František Bardy, bývalý riadite Základnej školy v Liptovskej Tepličke, učiteľ, úspešný kronikár, miestny historik, ale aj skromný básnik, rodák z Veľke pri Poprade, však zbiera čosi ešte cennejšie – povesti a historky.

Moderným jazykom, obohateným o nárečové slová, sa v knihe Spod Kráľovej hole (Podtatranský kuriér 2015) snaží prí ťažlivo vyrozprávať tie najzaujímavejšie príhody z Liptovskej Tepličky. Príbehy nie sú vždy autentické, keďže sa prenášajú z generácie na generáciu. Autor preto využil svoj cit pre detail a vlastnou fantáziou ich prikrášľoval na základe skutočných udalostí. A čo všetko sa teda v 32 príbehoch ukrýva? Napríklad zlé, šeredné a zlomyseľné „splóse“ baby, doteraz sa zjavujúc prízrak horára so psom, had, ktorý cical ovečke mlieko, alebo strigy, ktoré dokázali začarovať mlieko a meniť sa na žaby

Na otázku, čo je v týchto textoch reálne a čo nie, ihneď zabudnete. Pútavé povesti a historky vás zaručene ani na chvíľku neprestanú baviť a budete ich hltať so všetkým, čo k nim patrí. Knihu si môžete dávkovať postupne, alebo sa na ňu rovno vrhnúť. Hodí sa na dlhé zimné večery, ale aj k letným táborákom v lesoch pri ohníku.

František Bardy napísal knihu, po ktorej isto radi siahnu dospelí i deti. Povesti a historky, ktoré v nej zaznamenal, budú mať aj pre ďalšie generácie obrovskú cenu.