Recenzia
Nina Chybíková
13.10.2014

Šťastná mama (10 tajomstiev, ktoré vám pomôžu užívať si materstvo) - Meagan Francis

Na knižnom trhu každým dňom pribúdajú nové knihy o materstve a o všetkom, čo s tým súvisí. Nie je ľahké sa v nich vyznať. Môžeme si ich preto rozdeliť do troch základných skupín. Do prvej skupiny patria náučné publikácie – obsahovo sú bohaté, plné faktov a poznatkov. Približne podobné učebniciam. Potom sú tu zábavnejšie knihy, teda najmä eseje o materstve, plné vtipných príhod a nadsádzky. Humorné príbehy matiek, ktoré nás učia nemať výčitky, ak nie sme dokonalé. A nakoniec knihy, ktoré sú kombináciou oboch skupín. Zábavné a náučné, koncipované skôr ako praktickí sprievodcovia s peknými ilustráciami a citátmi o materstve. Knihu Šťastná mama s podtitulom 10 tajomstiev, ktoré vám pomôžu užívať si materstvo (Noxi 2014, preklad Marína Terenová) by sme mohli zaradiť do poslednej skupiny.

Autorka Meagan Francis radí, ako si užívať materstvo aj vtedy, ak sa nášmu dieťaťu skončila narodeninová oslava a my to všetko musíme upratať. A to už chce veľa kreativity. Sama má niekedy chuť „schúliť sa do fetálnej polohy a volať vlastnú mamu“. Po piatich deťoch však prišla na to, ako si materstvo užívať. Autorka – matka, blogerka a novinárka – píše o tom, ako sa nezblázniť, ak všetko nevychádza podľa plánu. Pri jednom a viac deťoch totiž nič nemôže vyjsť podľa predstáv. Vždy sa niečo pokazí, niekto je hladný, niekam sa zatúla alebo sa niečo zmešká. Niektoré matky sú také zaneprázdnené, že si ani len nevedia predstaviť, že by mali čas pre seba a čítali si. Autorka preto spomína tzv. time management, čiže efektívne usporiadanie času. Každá matka si musí vedieť zatriediť čas a uchmatnúť si ho trochu aj pre seba.

Kniha je rozdelená do desiatich kapitol. Prvá má výstižný názov Zjednodušte si to a je hlavne o tom, ako sa povzniesť nad veci, na ktorých až tak nezáleží. Zjednodušte si preto všetko a zamyslite sa nad tým, čo je dôležité a čo nie. Súčasťou každej kapitoly je kvíz. Ten vám objasní, na čom sa dá ešte popracovať. Každá strana obsahuje vtipné, poučné rady a citáty a je i pekne graficky upravená originálnymi obrázkami v štýle retro. Na konci nájdete priestor pre poznámky, kde si každá matka môže napísať všetko to, čo ju na materstve fascinuje aj frustruje.