Recenzia
Antonia Bednáriková
19.08.2008

Stratené v sieti – Deana Lutherová – Zradné vody internetu

Zradné vody internetu

Zradné vody internetu

Deana Lutherová: Stratené v sieti, Bratislava, Luther & Partner 2007

  Po spoluatorstve na Lexikóne slušného správania (Matys 1997) sa Deana Lutherová predstavila samostatným prozaickým debutom. V poviedkach ponúka obrázky vnímania partnerských problémov ženskými očami. Jej hrdinky nie sú nijaké popolušky ani svätice, sú to ženy s chybami, citmi, ale aj vypočítavé mrchy. Ani mužskí hrdinovia nie sú len egoistickí mačovia, ale obyčajní chlapi s kladmi aj slabosťami, zlí aj dobrí manželia, skvelí priatelia a synovia. Poviedky sú prepojené ženskými protagonistkami, ktoré sa stretávajú vo virtuálnom svete internetu. Ukryté za prezývkami sklamaná, podvedená, realistka, priateľka... ventilujú svoje starosti a bolesti na diskusnom fóre s príznačným názvom „Čo ťa trápi?“. Anonymita ich oslobodzuje pri odhaľovaní svojho ja, ale zároveň zrádza. Priateľky, čo sú si na fóre navzájom oporou, sú v reálnom svete sokyňami, milujú toho istého muža, ale netušia to.

  Moderná komunikácia zohráva kľúčovú úlohu aj v prvej poviedke. Dlhoročné fungujúce manželstvo s dospelou dcérou naruší e-mail manželovej študentky a stáva sa spúšťačom nekontrolovanej žiarlivosti, ktorá uráža a ponižuje oboch partnerov. V  poviedke Pretočené hodiny je opäť v centre jedna z moderných vymožeností – estetická chirurgia. V snahe zastaviť vädnutie svojej krásy využije hrdinka čas manželovho pobytu na zahraničnej stáži, aby proti jeho vôli podstúpila omladzovací zákrok. Odmietne s ním odcestovať a teší sa na prekvapenie pri jeho návrate. Prekvapenie je skutočne ohromujúce, ale postará sa oň manžel, v cudzine sa zaľúbi do inej. Nasledujúce dve poviedky zobrazujú neveru toho istého chlapa – jedna z pohľadu manželky a druhá milenky. Úplne iný je záverečný text o vzťahu manželov dôchodcov po presťahovaní sa na vidiek. Rokmi spolužitia obrúsené hrany vzťahu, škriepky, ktoré sú väčšmi rituálom ako konfliktom, veľavravné mlčanie a nevyslovené porozumenie sú zrkadlom skutočnej lásky. Záverečná poviedka je prekvapivo aj o zmysluplnom využívaní internetu na poznávanie i zábavu.

  Deana Lutherová ponúka kultivovane napísané, jemnou iróniou odľahčené čítanie najmä pre ženské čitateľky. Nijaké srdcervúce drámy s krkolomnými zápletkami, ale problémy súčasníčok vyrovnávajúcich sa s tlakom spoločnosti byť krásnou, úspešnou, dobrou manželkou, a svojimi túžbami byť milovanou v kruhu svojej rodiny.

Antonia Bednáriková